جذب ۱۱ استارت آپ در شتابدهنده های دانش بنیان

جذب ۱۱ استارت آپ در شتابدهنده های دانش بنیان

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه در نیمه اول سال ۲۰۲۱ هر روز ۲ ˮتک شاخˮ به حوزه استارت آپ ها معرفی می گردند، اظهار داشت: آمارها نشان داده است که در دنیا سرمایه گذاری بر روی استارت آپ های برپایه فناوری رشد بیشتری نسبت به استارت آپ های معمول دارد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، سیاوش ملکی فر در رویداد پیوند در حوزه مالی و حسابداری که امروز به صورت آنلاین در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، استارت آپ ها را کسب و کارهایی دانست که پتانسیل رشد سریع را دارند و اظهار داشت: بعنوان مثال بررسی عملکرد هتل هیلتون بعنوان یک استارت آپ رگولاتور و معمول و Airbnb بعنوان یک استارت آپ فناورانه نشان میدهد که هتل هیلتون پس از ۹۶ سال به چنین ساختاری رسیده است، ولی Airbnb پس از ۴ سال به رشد رسیده است.
وی افزود: بررسی رشد استارت آپ ها در دنیا نشان میدهد که در نیمه اول سال ۲۰۲۱ هر روز ۲ "تک شاخ" (استارت آپ هایی با بیشتر از یک میلیارد دلار درآمد) معرفی می گردند که کشور امریکا در معرفی تک شاخ ها رتبه اول و پس از آن کشور چین قرار گرفته است.
ملکی فر، با اعلان اینکه روند سرمایه گذاری بر روی استارت آپ های "ژرف فن" (Deep Tech) رو به افزایش است، تصریح کرد: استارت آپ ها به دو دسته متعارف و رگولاتور و استارت‎آپ های مبتنی بر تکنولوژی (ژرف فن) تقسیم بندی می شوند. استارت آپ های رگولاتور کسب و کارهایی هستند که بر مبنای پلت فرم های موجود خدمات آنلاین عرضه می دهند.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد: آمارها نشان میدهد که در نیمه اول سال ۲۰۲۰ میزان سرمایه گذاری بر روی استارت آپ های "ژرف فن" به ۹ میلیارد یورو رسیده است.
وی افزود: یک استارت آپ رگولاتور تلاش می کند یک طرح و کسب و کار را ثابت کرده و بعد رشد می کنند ولی استارت آپ های "ژرف فن" بر تحقیق و توسعه متمرکز شده اند.
ملکی فر شرکت "بایو اند تک" را نمونه استارت آپ "ژرف فن" عنوان نمود و اظهار داشت: این شرکت که بر روی درمان شخصی سازی سرطان متمرکز شده بود، از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ حدود ۹.۴ میلیون یورو از اتحادیه اروپا گرنت دریافت کرده بود و پس از آن شرکت فایزر ۴۲۵ میلیون یورو بر روی این شرکت سرمایه گذاری کرد و تحقیقات این شرکت به سمت تولید واکسن آنفلوآنزا هدایت شد و با این میزان سرمایه گذاری، ارزش این شرکت به ۲۲ میلیارد دلار رسید.
ملکی فر به بیان حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از استارت آپ ها پرداخت و اضافه کرد: این صندوق به لحاظ قانونی اجازه پشتیبانی از استارت آپ ها را ندارد؛ ازاین رو تمرکز ما بر پشتیبانی از شتابدهنده های دانش بنیان است. از این طریق ما با طرح "هم سرمایه گذاری" مبادرت به پشتیبانی از کسب و کارهای استارت آپی کردیم.
وی اشاره کرد: در طرح "هم سرمایه گذاری" در صورتیکه استارت آپی به ۳ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز داشته باشد، اگر شتابدهنده یک میلیارد تومان آنرا تأمین کند، ما ۲ میلیارد باقی مانده را در چارچوب طرح "هم سرمایه گذاری" با شتابدهنده ها همکاری خواهیم کرد.
معاون صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: تابحال ۴۲ میلیارد تومان "هم سرمایه گذاری" شده است.
وی به برگزاری رویداد پیوند اشاره نمود و تصریح کرد: از آنجاییکه شتابدهنده ها امکان انتخاب ایده های مناسب را ندارند، ازاین رو ما مبادرت به برگزاری رویداد پیوند کردیم که طی آن ما با جستجو در دانشگاه ها ایده های خوب را جذب و آنها را به شتابدهنده ها معرفی می نماییم.
به قول وی تابحال ۱۱ رویداد برگزار شد و طی آن ۱۰۰ استارت آپ و ۱۰۰ شتابدهنده حضور بهم رساندند و از این تعداد استارت آپ، ۱۱ مورد آنها جذب شتابدهنده ها شده است.1400/11/26
11:19:19
5.0 / 5
817
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دوستان پی اچ پی و جی كوئری