زنجیره ارزش پشم شتر عملیاتی شد

زنجیره ارزش پشم شتر عملیاتی شد

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری طرح زنجیره ارزش پشم شتر با همکاری دکتر سیدعباس رأفت عضو هیئت علمی گروه علوم دامی دانشگاه تبریز و دکتر میثم معزی از دانشگاه بناب عرضه شد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر جلال شیری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز در نشست مجازی چهارجانبه دانشگاه تبریز، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی یزد، یکی از شرکتهای ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و شرکت دیگر ضمن اشاره به توانمندی های دانشگاه تبریز بخصوص دانشکده کشاورزی اظهار نمود: دانشکده کشاورزی به عنوان یکی از قدیمی ترین و بزرگترین دانشکده های کشور از پتانسیل علمی و آزمایشگاهی بالایی برخوردار می باشد و با اجرایی شدن طرح ایجاد زنجیره ارزش پشم شتر از پتانسیل آزمایشگاه های معتمد این دانشکده در مورد تعیین استاندارد، مشخص کردن انواع پشم، تشخیص پشم طبیعی از پشم مصنوعی، تعیین اصالت محصول و الصاق برچسب لازم، انجام آزمایش های لازم در مورد ارتقای کیفیت محصولات تولید داخلی و صدور فناوری به کشورهای هم جوار میتوان بهره گرفت.
در ادامه نشست، مسئولین هر یک از سازمان ها و شرکت ها به بیان نکاتی در مورد طرح پرداخته و از همکاری با دانشگاه تبریز و بهره گیری از پتانسیل های علمی آن ابراز خرسندی کردند.
به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، ایده ایجاد زنجیره ارزش پشم شتر توسط دکتر سیدعباس رأفت عضو هیئت علمی گروه علوم دامی دانشگاه تبریز با همکاری دکتر میثم معزی از دانشگاه بناب عرضه شده است.
به قول دکتر رأفت برآورد می شود که سالانه حدود ۱۶۰ تن پشم (خام) شتر در کشور تولید شود و حدود ۱۵ هزار نفر بهره بردار هم از راه پرورش شتر امرار معاش مستقیم خواهند داشت. الیاف شتر ساخته شده در کشورمان ارگانیک بوده و هیچ نوع مواد شیمیایی از قبیل حشره کش ها در آن استفاده نمی گردد، وجود الیاف تقلبی به اسم الیاف طبیعی شتر در بازار مصرف و استفاده از آنها در موارد طبی و پوشاک علاوه بر صدمه جدی به حقوق مصرف کنندگان و سلامت جامعه، باعث آلودگی محیط زیست می شود که با استفاده از طرح دانشگاه تبریز میتوان ضمن مرتب کردن و درجه بندی پشم، عرضه برچسب اصالت محصول، صدور شناسنامه محصول، مصرف کنندگان را از اصالت محصول مطمئن کرد و بازارهای کشورهای همسایه را از نظر فنی و محصول پوشش داد.1400/11/23
23:57:39
5.0 / 5
937
تگهای خبر: استاندارد , تولید , شركت , فرم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲