سازمان نقشه برداری مسئول اعلام اطلاعات در حوزه فرونشست شد

سازمان نقشه برداری مسئول اعلام اطلاعات در حوزه فرونشست شد

بر مبنای مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران، سازمان نقشه برداری کشور متولی اعلام نتایج حوزه فرونشست در اجرای کلیه طرح های توسعه و عمران استان ها شد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، این سازمان از حدود دو دهه گذشته مبادرت به اطلاع رسانی و ارسال نامه های اخطار به مسئولین استانی و کشوری به منظور جلوگیری و کاهش اثرات مخرب این پدیده در کشور کرده است.
اخیراً با پیگیری های این سازمان و مطابق مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری، هر گونه بارگذاری جدید در عرصه های در معرض فرونشست ممنوع شده و دبیرخانه های کارگروه امور زیربنایی استان (ادارات کل راه و شهرسازی استان ها) موظف به استعلام و ملاک عمل قراردادن نتایج اعلامی سازمان نقشه برداری کشور در زمینه تداخل با پهنه های فرونشست در فرآیند بررسی و تصویب کلیه طرح های توسعه و عمران شهری شامل تهیه و تجدیدنظر طرح جامع و یا الحاق به محدوده و تغییر کاربری اراضی هستند.
یکی از مخاطراتی که در سال های اخیر در ایران مورد توجه جدی قرار گرفته، پدیده فرونشست زمین است که علت عمده وقوع آن کاهش سطح آب های زیرزمینی به علت برداشت و بهره برداری بی رویه از منابع مربوط و عدم مدیریت صحیح آن است.
وابستگی شدید اغلب مناطق کشور به منابع آب زیرزمینی، رشد جمعیت و نیاز روز افزون به منابع آبی از یک طرف و وضعیت اقلیمی و جغرافیایی ایران و وقوع پدیده خشکسالی در سالیان اخیر از سوی دیگر، سبب شده تا برداشت بی رویه از منابع آب و عدم رعایت حریم کمی و کیفی منابع آب در دهه های اخیر سبب ایجاد صدمات جبران ناپذیری به این منابع حیاتی شود؛ به نحوی که خیلی از منابع آب در دسترس و استراتژیک در معرض خطر جدی و بازگشت ناپذیر قرار گرفته است.
در حال حاضر از ۶۰۹ دشت، ۴۱۰ دشت ممنوعه و ممنوعه بحرانی شناخته شده­ اند و بیشتر از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب از منابع آب تجدیدپذیر در آبخوان­ های کشور برداشت شده است.
خسارت ­های ناشی از فرونشست می تواند شامل مواردی چون برگشت ­ناپذیر­شدن تمام یا بخشی از آبخوان ها در اثر از بین رفتن تخلخل مفید آن، تخریب بافت خاک ­های حاصلخیز، آسیب­ به سازه ­های شهری و روستایی و شریان های حیاتی کشور و آسیب­ پذیری سازه­ ها در مقابل زلزله ­های با قدرت پایین، تغییر شیب زمین و ایجاد مشکلات در جریان طبیعی آب و بیلان آب، شکست یا بیرون­زدگی لوله جدار چاه­ ها و ایجاد اختلال در بهره­ برداری از منابع آب و پیشروی آب دریا باشد.
نتیجه مطالعاتی که در بیشتر از ۲۹۰ منطقه در ۴۱ کشور انجام شده نشان می­ دهد که خیلی از مناطق دنیا با پدیده فرونشست مواجهند، قدیمی ­ترین فرونشست­ های گزارش ­شده، در ارتباط با ایالت آلابامای آمریکا در سال ۱۹۰۰بوده ولی برای نخستین بار به صورت علمی در سال ۱۹۲۱ تحقیقاتی در شانگهای چین روی این پدیده انجام شده است.
همچنین بر مبنای بررسی های انجام شده، ۴۵ ایالت آمریکا و بیشتر از ۹۵ شهر چین به ترتیب با پهنه­ ای بیشتر از ۱۷ هزار و ۷۹ هزار کیلومترمربع گرفتار مخاطره فرونشست هستند.
منبع:

1400/11/19
12:31:51
5.0 / 5
844
تگهای خبر: كاربر , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵