حمایت فعالان حوزه فناوری از طرح جهش تولید دانش بنیان

حمایت فعالان حوزه فناوری از طرح جهش تولید دانش بنیان

با تصویب طرح ˮجهش تولید دانش بنیانˮ در مجلس شورای اسلامی، 2700 نفر از فعالان حوزه دانش بنیان از این طرح حمایت کردند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، آخرین قانون مربوط به شرکت های دانش بنیان، در سال ۸۹ نوشته شد و در سالهای اخیر لزوم تدوین و تصویب قانون جدید یا بروز رسانی قانون قدیم، بیش از پیش احساس می شود بدین جهت طرح «جهش تولید دانش بنیان» که از سال قبل در مجلس شورای اسلامی مورد بحث بود؛ در دی ماه سال جاری در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت به تصویب نمایندگان مجلس رسید.
در همین رابطه بیش از ۲۷۰۰ فعال دانش بنیان با برگزاری کارزاری حمایت خودرا از تصویب این طرح اعلام و خواهان حمایت بیشتر و تصویب آن در شورای نگهبان شدند.
به نقل از مرکز شرکتها و موسسات دانش بنیان امور حقوقی و مجلس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در متن این کارزار که خطاب به رییس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دبیر و اعضای شورای نگهبان نوشته شده، آمده است:
"تصویب «قانون پشتیبانی از شرکتها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات» در سال ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی و اجرای آن در سالهای بعد در معاونت علمی و فناوری منشاء پیشرفت و برکات بسیاری در کشور شد. به ویژه در دورانی که تحریم ها به بیشترین حد خود رسید، این شرکتها توانستند در تولید داروهای پیشرفته، تجهیزات پیشرفته موردنیاز صنایع و تولید بار اول اقلامی که قبل از این در کشور تولید نشده بودند، اثرگذاری قابل توجهی داشته باشند.
با وجود این، تعدادی از کاستی ها و نقصها قانونی در راه توسعه و رشد شرکت های دانش بنیان وجود دارد که نیازمند توجه جدی مسئولان برای رفع آن هاست. قدم اول در این راه در مجلس شورای اسلامی و حمایت نمایندگان مجلس با تصویب طرح جهش تولید دانش بنیان برداشته شده و اکنون انتظار می رود شورای نگهبان نسبت به تصویب و قانونی شدن این برنامه های حمایتی اقدام نماید.
پشتیبانی از توسعه ساخت داخل شرکت های دانش بنیان، معافیت از ترک تشریفات قانون مناقصه، اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه، عدم رقابت شرکت های دولتی با شرکت های دانش بنیان، گسترش حمایت ها و مشوق های مالی، اجازه واگذاری دستاوردهای پژوهشی دانشگاه ها به محققین، توسعه فعالیت پارک های علم و فناوری، توسعه حمایت های دولتی از شرکت های خلاق و غیره قسمتی از مواردی است که در طرح جهش تولید دانش بنیان می تواند به توسعه هرچه سریع تر شرکت های دانش بنیان کمک نماید.
ما امضاکنندگان این کمپین، ضمن تشکر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای پشتیبانی از طرح جهش تولید دانش بنیان، خواهان تصویب نهایی این طرح در شورای نگهبان هستیم و از نمایندگان مجلس و شورای نگهبان تقاضای حمایت بیشتر و مؤثرتر از اقتصاد دانش بنیان در کشور را داریم".1400/11/09
23:10:47
5.0 / 5
887
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴