رونمایی از سامانه رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد در هفته آینده

رونمایی از سامانه رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد در هفته آینده

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: از سامانه رویداد ملی گام دوم این دانشگاه در هفته آینده رونمایی خواهد شد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر وحید ضرغامی قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی در سومین نشست هم اندیشی و راهبردی استانی رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی در استان یزد در سخنانی خاطرنشان کرد: از حدود سال ۸۹ در مجموعه شورایعالی انقلاب فرهنگی و در حوزه کارآفرینی و راهبردی فعالیت داشتیم و این اندوخته می تواند امروز در دانشگاه آزاد اجرایی شود. بزرگان آموزش عالی در سال ۲۰۰۰ میلادی گفتند که اگر دانشگاه ها همین مسیر را بروند به بنای یادبود تبدیل خواهند شد. دانشگاه در روند تحولی خود در ابتدا آموزش محور بود و نظام دیوان سالار خوبی هم به وجود آمد. اما در مرحله بعد دانشگاه ها به این نتیجه رسیدند که دفتر ارتباط با صنعات داشته باشند. در ادامه و به مرور زمان دانشگاه به این نتیجه رسید که می تواند صاحب تکنولوژی باشد و آنرا به صنعت منتقل کنند. بدین ترتیب دانشگاه خواستار صنعت شد و مراکز رشد و نوآوری ایجاد کرد.
وی ادامه داد: در دانشگاه آزاد اسلامی سرای نوآوری داریم که حدودا مانند مدل بیمارستان کار می کند. از انجایی که علوم پزشکی در حوزه آموزش موفق ترین بخش ها بوده است در سراهای نوآوری هم همچون حوزه علوم پزشکی، دانشجو عملا درگیر کار می شود.
ضرغامی تصریح کرد: بهترین نقطه دانشگاه ها و بهترین ساختمان واحدها باید به حوزه فناوری تبدیل گردد، نه آنکه مرکز رشد کیلومترها دورتر از دانشگاه باشد. اساسا رفت آمد و حضور مجموعه های دانش بنیان در محیط آموزشی توانست تمامی بخش ها را به سمت فناوری سوق دهد.
قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه در بخش فناوری و نوآوری و آئین نامه ها منافع مشروعی برای تمام افراد فعال در نظر گرفته ایم تصریح کرد: این قدر فضا را باز کرده ایم تا فعالیت فناورانه بدون هیچ مشکلی در دانشگاه ریل گذاری شود و اگر از بسترهای موجود استفاده نشود، ظلم به دانشجو و مردم است.
ایشان در ادامه از صدمه شناسی های صورت گرفته در حوزه فعالیتهای دانشگاه آزاد سخن گفت و اضافه کرد: ما دو صدمه جدی را دریافتیم. اول برند دانشگاه آزاد اسلامی است که این برند در افکار عمومی به خوبی تبیین نشده است. برند به قدری مهم می باشد که بسیاری از مجموعه ها به این نتیجه رسیده اند که نباید بخش تولیدی داشته باشند. کفش ملی یک آزمایشگاه استاندارد دارد و اگر بخشی بتواند با همان استاندارد کفشی را تولید نماید، برندش را در اختیار او قرار می دهد. دانشگاه آزاد هم باید ارزش برند خویش را باردیگر بازیابی کند و اگر ریبرندینگ صورت گیرد مردم حاضرند چندبرابر شهریه امروز را پرداخت کنند تا وارد دانشگاه آزاد شوند.
ضرغامی اظهار داشت: در دو سال گذشته مقداری پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی افزایش پیدا کرده، چون که مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی عزم کرده به سمت دانشگاه کارآفرین پیش برود و بنابراین مردم باردیگر برای ورود فرزندان به این دانشگاه تمایل پیدا کرده اند.
وی یکی از اهداف رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی را برندسازی جدید از دانشگاه آزاد دانست و اظهار داشت: این رویداد که سال آینده برگزار می شود، بستری برای معرفی ظرفیت های دانشگاه به افکارعمومی، مسئولین و حتی اعضای خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی است. در رویداد بسترهایی را دیده ایم تا سرمایه گذاران و صنایع مختلف حضور پیدا کنند و به موازات آن طرح های واحدها و شرکتهای دانشگاه عرضه می شود تا بتوانیم درآمدزایی جدیدی را برای دانشگاه داشته باشیم.
ضرغامی از رونمایی از سامانه رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی در هفته آینده اطلاع داد و اظهار داشت: واحدی که بیشترین شرکت و بخش های فناور را به رویداد معرفی نماید در نهایت بعنوان واحد برتر معرفی خواهد شد.
در ابتدای این نشست دکتر دهقانی اشکذری رئیس دانشگاه آزاد واحد استان یزد اظهار داشت: در شروع گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی نیاز داریم تا دانشگاه آزاد را بعنوان دانشگاه مردمی و کار آفرین معرفی نماییم. کشور ایران با داشتن ۹ درصد از ثروت جهان و تنها یک درصد جمعیت جهان می تواند شرایطی بهتر از امروز را تجربه کند، اما سوال ابن است چرا در حوزه رفاه و فناوری و نوآوری باید در رتبه ۶۰ باشیم.
وی با اشاره به اینکه اگر دانشگاه آزاد، نتواند این مشکل را حل کند، هیچ دانشگاه دیگری هم نخواهد توانست تصریح کرد: دانشگاه آزاد یک دولت علمی در سطح کشور است و امکانات و زیرساخت های آزمایشگاهی، علمی، کارگاهی و انسانی بی نظیر دارد.
وی تصریح کرد: ما در یک بحران جدی هستیم و باید دانشگاه مشکلات کشور را حل کند. چهل سال از عمر دانشگاه می گذرد و به بلوغ کافی برای حل مسائل رسیده است. باید به سمت فضای فناوری و نوآوری حرکت نماییم و فناوری هم به معنای یافتن چاره برای مشکلات مردم است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد افزود: ما در رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی دو کار بزرگ را انجام خواهیم داد. ابتدا زحمات کسانی که در دانشگاه یزد فعالیت کردند را باید به نمایش بگذاریم و در مرحله دوم هم دانشگاه آزاد باید تمام توانش را جمع کند و حرکت جدیدی را آغاز کند. دانشگاهی که تنها در بخش آموزشی فعال باشد موفق نیست و ورود به بخش فناوری و نوآوری لازمه تحقق مولفه های دانشگاه موفق است.
دهقانی اشکذری ضمن اشاره به این که بافق به یکی از قدرتمندترین واحدها در بخش معدن تبدیل خواهد شد خاطرنشان کرد: در رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی ۱۰۰ سهمیه برای یزد در نطرگرفته شده است، اما استان ظرفیت های خوبی دارد و بطور قطع می توانیم حضور پررنگ تری در رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی داشته باشیم.
او در آخر صحبت های خود اضافه کرد: آموزش به میزان کافی در فضای دانشگاه ها صورت گرفته و حالا باید به سمت آموزش در فضای واقعی بازار و مختصات کسب و کار حرکت نماییم.
در ادامه این جلسه مسئولین استانی گزارشی از اقدامات انجام شده در رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی در استان یزد عرضه کردند.
منبع:

1400/11/07
23:34:57
5.0 / 5
933
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳