رفع موانع توسعه فیبر نوری با حمایت وزارت ارتباطات قابل انجام است

رفع موانع توسعه فیبر نوری با حمایت وزارت ارتباطات قابل انجام است

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران تصریح کرد: توسعه فیبر نوری به یکی از اساسی ترین راه های دسترسی به اینترنت پرسرعت تبدیل گشته است.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران، محمدرضا بیدخام ضمن اشاره به این که فیبرنوری یکی از پایدارترین زیرساخت های عرضه خدمات ارتباطی و مخابراتی بخصوص اینترنت باکیفیت و پرسرعت است، اضافه کرد: عرضه خدمات نوین بر بستر فیبر نوری، همواره روشی مطمئن و پایدار برای حوزه های ارتباطی به حساب می آید و در بعضی کشورها چندین دهه است که استفاده می شود و ارتباط بر این بستر بعنوان یک شبکه با ظرفیت بالا و امن در اختیار کاربران قرار می گیرد.
وی ضمن اشاره به این که فیبرنوری یکی از پایدارترین راه های عرضه ی اینترنت باکیفیت و پرسرعت است، اظهار داشت: فیبر نوری به علت امکان عرضه سرویسی پرسرعت و باثبات همواره روشی مطمئن برای اتصال به شمار می رفته و در بعضی کشورهای پیشرو چندین دهه است همچنان ارتباط از این طریق بعنوان یک سرویس در اختیار کاربران قرار می گیرد.

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران اظهار داشت: با توسعه فیبرنوری در کشور، وضعیت سرعت و کیفیت اینترنت بهبود پیدا خواهد نمود و این امر با توجه و حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات محقق خواهد شد.

بیدخام یکی از موانع توسعه فیبر نوری در کشور را عدم تغییرتعرفه ها در سالیان گذشته و منطقی نبودن آنها متناسب با نرخ تورم در کشور، دانست و اظهارداشت: درآمد شرکت مخابرات کفاف هزینه های شبکه را در بخش های نگهداری و توسعه نمی دهد. از سویی رشد هزینه های شرکت در بخش های مختلف (حقوق و دستمزد کارکنان، تأمین فیبر و تجهیزات شبکه متاثر از افزایش نرخ ارز و صدور مجوزهای حفاری توسط شهرداریها و وزارت راه و شهر سازی ) سرمایه گذاری متناسب با نیاز شبکه را فراهم نمی نماید.

وی عدم برخورداری شرکت مخابرات ایران از حمایت دولت و نهاد حاکمیتی در سال های اخیر را هم از موضوعات مهم و قابل توجه در بخش فیبر نوری دانست و اظهار داشت: کاهش سهم هزینه سرویسهای مخابراتی در سبد خانوار ناشی از شرایط اقتصادی کشور، عامل اصلی در کاهش تمایل مشترکان به دریافت سرویس بر بستر فیبر نوری و نارضایتی از بالا بودن قیمت تمام شده هزینه های اجرای فیبر داخل ساختمان ها و تهیه مودم سمت مشترک است.

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران با تشریح عدم جذابیت لازم برای عرضه سرویس فیبرنوری برای تمام اپراتورهای خصوصی بازار ارتباطات کشور اضافه کرد: عدم وجود نقدینگی کافی جهت خرید تجهیزات جدید برای جایگزینی تجهیزات قدیمی و توسعه و جایگزینی شبکه فیبر به جای شبکه مسی موجود و همینطور پرداخت بدهی های تأمین کنندگان تجهیزات و خدمات و پیمانکاران اجرایی، یکی از چالش های مهم در توسعه فیبر نوری است.


منبع:

1400/11/01
12:21:11
5.0 / 5
948
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳