۳ کاتالیست ایران ساخت به صنایع نفت و پتروشیمی ملحق شد

۳ کاتالیست ایران ساخت به صنایع نفت و پتروشیمی ملحق شد

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری در همایش دوسالانه بومی سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش نفت از ۳ کاتالیست ایران ساخت شرکت نفت و گاز سرو رونمایی گردید.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، محمدحسین بهشتی سرپرست معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری در این مراسم، ضمن اشاره به پشتیبانی از تولید، تجاری سازی و صادرات حوزه های راهبردی و اولویت دار کشور اظهار داشت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از دو سال قبل به شکل جدی و متمرکز، اولویت هایی را در چارچوب برنامه ارتقای تاب آوری فناورانه ملی در پیش گرفته است؛ در چارچوب این برنامه، خلأها و نیازهای حوزه هایی مانند امنیت غذایی، کشاورزی، سلامت و به صورت ویژه صنایع استراتژیک شناسایی شد. با هدف خودکفایی و تحقق اقتصاد مقاومتی و کاهش تأثیر تحریم ها و مشکلات این چنینی، تولید و خودکفایی در بخش های مختلف و اقتدار فناورانه، در دستور کار قرار گرفت.
بهشتی، ضمن اشاره به جلوه این توانمندی در تجهیزات و اقلام پزشکی بخصوص در دوران کرونا، اظهار داشت: به صورت نمایان در حوزه ای مهم چون لوازم و تجهیزات پزشکی دستاوردهای این حوزه را مشاهده کردیم و خوشبختانه شرکتهای دانش بنیان توانستند در اوج بحران کرونا این نیاز را تأمین کنند.
سرپرست معاونت نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان نمود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت جدی را از شرکتهای دانش بنیان در دو بخش سیاست عرضه و سیاست تقاضا انجام داد. در حوزه عرضه، تسهیل گری فعالیت این شرکت ها، پشتیبانی از تولید محصول و در حوزه طرف تقاضا هم تأمین مالی، پشتیبانی از پژوهش و فناوری، تحریک تقاضاها و تسهیل تبادل عرضه، شفافیت اطلاعات و هوشمند سازی را صورت داده است.

فعالیت ۹۵۰ شرکت دانش بنیان در صنعت نفت و گاز
بهشتی، ضمن اشاره به نقش آفرینی ۶۵۰۰ شرکت دانش بنیان در اقتصاد کشور اظهار داشت: ۹۵۰ شرکت آن در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع وابسته فعالیت دارند که ۱۳ درصد از سهم کل شرکتهای این حوزه و ۲۵ درصد از فروش شرکتهای دانش بنیان را به خود اختصاص داده اند؛ موضوعی که نشان دهنده نقش فعال شرکتهای دانش بنیان این حوزه است.
وی با تکیه بر پشتیبانی از تولیدات داخلی و دانش فنی بومی این حوزه افزود: صنایع پایین دست پتروشیمی توان ایجاد ارزش افزوده بالا، اشتغال زایی بیشتر و امکان دستیابی به تولید محصولات تکمیلی با ارزش افزوده بالاتر را دارند.
رئیس نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت به نقش آفرینی معاونت علمی و فناوری در رفع مشکلات و محدودیت های فراروی شرکتهای دانش بنیان اشاره نمود و اظهار داشت: چالش هایی در این عرصه همچون بروکراسی پیچیده و زمان بر، پیچیدگی های فنی و بسیار و متنوع، چالش صحه گذاری و استانداردها و انطباق ها، عدم اعتماد صنعت به شرکتهای دانش بنیان، همینطور احتیاج به سرمایه گذاری بسیار بالا و عدم وجود نظام استانداردسازی و صحه گذاری از مهم ترین مشکلات این حوزه هستند.
وی ضمن اشاره به کوشش برای کاهش هزینه های شرکتهای دانش بنیان در صحه گذاری و استاندارد محصولات شان اظهار داشت: پیچ و خم های جدی در پشتیبانی از محصولات دانش بنیان ایران ساخت وجود دارد که تلاش داریم این مشکلات را با همکاری سایر سازمان ها و نهادها برطرف نماییم.
بهشتی افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کوشیده است تا بخشی از این مشکلات را با همکاری نهادها و سازمان های تصمیم گیر و سیاستگذار رفع کند و به صورت خاص در تفاهمنامه با موسسه استاندارد، دریافت بعضی از گواهینامه های انطباق برای شرکت ها تسهیل شده است به صورتی که ۸۲ گواهینامه برای شرکتهای تهران و ۲۸ مورد در ارتباط با سایر استان ها با همکاری سازمان استاندارد صادر گردیده است.

ارائه بیشتر از ۹ هزار محصول ایران ساخت
سرپرست معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به برگزاری نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت اشاره نمود و اضافه کرد: سال جاری نهمین دوره این نمایشگاه، برگزار شد و فروش محصولات به صورت دائمی در طول سال فراهم است. این نمایشگاه، بستری برای معرفی محصولات آزمایشگاهی دانش بنیان مورد نیاز مراکز پژوهشی فراهم نموده است و بیشتر از ۴۰۰ شرکت دانش بنیان و فناور، بیشتر از ۹ هزار محصول و ۱۵۰۰ لوازم جانبی را بر بستر این رویداد عرضه کرده اند.
رئیس نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت با اشاره به اینکه محصولات برپایه سطح بندی از حمایت های بلاعوض و تخفیف خرید برخوردار می شود، افزود: محصولات سطح یک نمایشگاه از ۴۰ و ۵۰ درصد تخفیف، محصولات سطح دو ۲۵ درصد و محصولات سطح سه از ۱۰ درصد تخفیف برخوردار می شوند.
بهشتی، ضمن اشاره به عرضه پیشرفته ترین محصولات روزآمد در این نمایشگاه اظهار داشت: به صورت مثال، در این نمایشگاه محصولاتی مانند میز ۳ درجه آزادی و ربات جراحی از راه دور که محصولاتی دانش بنیان با فناوری بالا هستند و صادرات داشته اند ارائه شد. ربات جراحی در رقابت با نمونه آمریکایی، به قیمت یک میلیون و ۳۰۰ هزار دلار توانست به بازار اندونزی راه یابد و صادر شود.
وی با اشاره به اینکه حمایت های یاد شده با هدف پشتیبانی از بازارسازی محصولات دانش بنیان ایران ساخت است، اضافه کرد: تلاش می شود فرهنگ خرید محصول ایرانی ترویج شود. برای پشتیبانی از بخش خصوصی هم تسهیلات هشت تا ۱۰ درصدی لیزینگ با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی حمایتی برای بخش خصوصی است.

فروش ۱۱۰۰ میلیارد تومانی
بهشتی ضمن اشاره به اینکه شرکت ها تابحال در ۹ دوره نمایشگاه، بیشتر از ۱۱ هزار میلیاردریال فروش داشته اند، افزود: معاونت علمی و فناوری با حمایت اهرمی خود، ۳۶ درصد یعنی حدود ۴۰۰ میلیارد تومان را پرداخت کرده است. این معاونت تلاش می کند تمامی این فرآیندها از ارزیابی، معرفی محصولات، برگزاری نمایشگاه، توسط بخش خصوصی برگزار گردد و معاونت علمی و فناوری نقش نظارتی و راهبری را ایفا کند.

حمایت از صادرات و ورود به بازارهای بین المللی
سرپرست معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ضمن اشاره به پشتیبانی از صادرات محصولات دانش بنیان اظهار داشت: یکی از مسائل اساسی که معاونت علمی و فناوری روی آن کار می کند و از دو سال قبل روند پرشتاب و جدی تری گرفته، صادرات محصولات دانش بنیان ایران ساخت است. با عنایت به این که بازار داخلی محدود است و ورود به بازارهای صادراتی می تواند زمینه را برای فروش و خلق افزوده بالا سوق دهد، از حضور محصولات و شرکتهای ایرانی در بازارهای بین المللی حمایت می نماییم.
وی ادامه داد: ۹۵۰ شرکت دانش بنیان در حوزه صادارتی موفق شده اند ۱۶۵۷ محصول ایران ساخت را عرضه کنند که ۱۵۰ شرکت از آنها پیشینه صادراتی داشته اند. صنایع پتروشیمی و نفت و صنایع تکمیلی، دارای ظرفیتی خیلی خوب برای صادرات دارد و پیشبینی می شود صادرات محصولات دانش بنیان در سال ۱۴۰۰ به ۷۱۵ میلیون دلار برسد.
بهشتی افزود: در این راه صادراتی، مواد پیشرفته و برپایه فناوری های شیمیایی ۱۵۵۴ میلیون دلار بعنوان بزرگ ترین بازار صادر کننده محصولات ایران ساخت است و البته حوزه فناوری اطلاعات و نرم افزارهای کامپیوتری هم جزو صادرات بزرگ است ولی در محاسبات لحاظ نمی گردد که در صورت محاسبه آنها، حجم صادرات این محصولات بیشتر از این خواهد بود.

خانه هایی برای صادرات نوآوری
بهشتی با بیان اینکه راه اندازی خانه های صادرات نوآوری و فناوری ایران ساخت در سایر کشورها تحت عنوان آی هیت به بازارسازی این محصولات کمک می نماید، اضافه کرد: این خانه ها تابحال در کشورهایی مانند کنیا، روسیه، چین، سوریه به راه افتاده است. اماکنی که عموما کارایی نداشتند با حمایت زیرساختی معاونت علمی تغییر کاربری و تجهیز شدند و در اختیار بخش خصوصی قرار داده شد تا در راه توسعه صادرات محصولات ایران ساخت گام بردارند. کریدور توسعه صادرات در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم مسیر دیگری برای ورود این محصولات به بازار جهانی گشوده است.
وی افزود: در ادامه، خانه های نوآوری و فناوری در ایروان، استانبول، بغداد، نجف و دوحه راه اندازی خواهد شد تا زمینه برای توسعه صادرات محصولات دانش بنیان ایران ساخت بیشتر از پیش فراهم گردد.

پیوستن ۳ کاتالیست ایران ساخت به صنعت پتروشیمی
با حضور سرپرست معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری، مدیران صنایع پتروشیمی، از ۳ کاتالیست ایران ساخت رونمایی گردید. در این رویداد نسل جدید کاتالیست های سنتز متانول، پری ریفرمینگ، فرمالدهید ساخته شده توسط شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو، به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی می رسد.
دومین همایش دوسالانه بومی سازی کاتالیست در صنعت پتروشیمی و پالایش، با حضور سیاسگذاران، مدیران شرکتهای پتروشیمی و صنعتگران فعال در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی ۲۲ تا ۲۵ دیماه سالجاری در جزیره کیش و به همت شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو درحال برگزاری است.
منبع:

1400/10/25
14:20:14
5.0 / 5
931
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP