معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم:

ماموریت گرایی و همكاری با نهادها در حوزه صنعت از وظایف مهم دفاتر ارتباط با صنعت است

ماموریت گرایی و همكاری با نهادها در حوزه صنعت از وظایف مهم دفاتر ارتباط با صنعت است

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به قدمت تشكیل دفاتر ارتباط با صنعت به ماموریت گرایی و همكاری با نهادها و سازمان ها در حوزه صنعت، بعنوان وظیفه مهم این دفاتر تاكید نمود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر غلامحسین رحیمی در یازدهمین نشست مشترک مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور با صنایع و دستگاه های اجرایی که امروز (چهارشنبه) در محل سالن شهدای جهاد علمی به صورت مجازی برگزار شد، اظهار نمود: بیش از ۲۵ سال است که دفاتر ارتباط با صنعت در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها تاسیس شده و نخستین نهادی که برای پیوند دانشگاه و صنعت تاسیس شد، دفاتر ارتباط جامعه با صنعت بود که به موازات این دفاتر در صنعت هم دفاتر ارتباط با دانشگاه شکل گرفت.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، با اشاره به اهمیت ارتباط دانشگاه با صنعت به سخن مقام معظم رهبری در جوابیه نامه وزیر علوم اشاره نمود و اضافه کرد: در نامه ای که دکتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباب گزارش اقدامات انجام شده درباب کارهای در رابطه با جامعه و صنعت برای مقام معظم رهبری فرستادند مقام معظم رهبری مرقوم فرمودند که «از وزیر محترم علوم تشکر شود. مسئله ارتباط دانشگاه با صنعت بسیار مهم می باشد، آنچه انجام گرفته است کارهای آغازین این حرکت بزرگ است و این کارها را با قوت ادامه دهید.»
دکتر رحیمی در ادامه اضافه کرد: باتوجه به پاسخ مقام معظم رهبری باید با گام های استوار و ساختار محکم این ماموریت مهم و دائمی را جلو ببریم پس من از دکتر سیف مدیرکل دفتر ارتباط جامعه با صنعت وزارت علوم و دکتر هادوی رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهش می کنم برای سال جهش تولید برنامه ها و قدم های ویژه ای را طرح ریزی کنند.
وی اشاره کرد: پایش و ارزشیابی قراردادهایی که میان صنعت با دانشگاه ها و پژوهشگاه ها منعقد می شود بسیار مهم است؛ باید نقص ها برطرف شود و قراردادها نباید شخصی باشد.
بگفته معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، صنعت باید با دانشگاه وارد قرارداد شود و دانشگاه نیز باید متعهد شود که پاسخ صنعت را به شکل مطلوب دهد یعنی اصل مشتری مداری رعایت شود و دانشگاه ها و پژوهشگاه ها ملزم هستند تا رضایت کارفرما را که همان بخش صنعت است، فراهم آورند و در این راستا صنعت هم باید آنچه درخواست می کند در راه ماموریت های دانشگاه باشد؛ پس تضمین پاسخ گویی مناسب دانشگاه روی دوش دفاتر ارتباط با صنعت است.
وی عنوان کرد: دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور همیشه بعنوان ارائه دهنده خدمات علمی و فناوری به صنایع باید در دل صنایع باشند و تعامل تنگاتنگ و مستمر ایجاد شود که در این راستا برنامه مفصلی در چهار سال قبل از طرف سازمان برنامه و بودجه تهیه شده و آن همان برنامه آمایش ملی و استانی است که دانشگاه ها برای دسترسی به این سند می توانند به سایت سازمان برنامه و بودجه رجوع کنند و با بهره بردن از این سند برنامه ریزی های میان مدت ۵ ساله را به انجام رسانند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم به نقش فرصت های مطالعاتی اشاره نمود و اضافه کرد: اجرای دوره های فرصت مطالعاتی سه ماهه یا ۶ ماهه در بخش صنعت به اساتید جوان کمک می نماید تا تجارب خوبی در صنعت پیدا کنند و با هماهنگی هایی که با وزیر و معاونت آموزشی خواهیم داشت اهتمام می نماییم این دوره ها گسترش پیدا کند.
او در آخر با اشاره به ارتقای آزمایشگاه های تخصصی اظهار داشت: هر کالایی که بخواهد برچسب تضمین کیفیت کالا بگیرد باید از فیلتر آزمایشگاه های معتبر و مرجع عبور کند؛ در صورتیکه ما فعلاً با کمبود این آزمایشگاه ها روبرو می باشیم و یکی از زمینه های ارتباط با صنعت در اختیار قراردادن آزمایشگاه های معتبر به بخش صنعت است چون داشتن و تجهیز آزمایشگاه برای بخش صنعت بسیار هزینه آور است و بهترین کار استفاده از آزمایشگاه های معتبر دانشگاه ها است. در سال آینده اعتبارات بخش پژوهشی را برمبنای آنکه کدام یک از دانشگاه ها در این راه قدم برداشته اند توزیع خواهیم کرد.1399/05/01
22:18:44
5.0 / 5
1969
تگهای خبر: تخصص , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دوستان پی اچ پی و جی كوئری