خرازی:

مغز انسان به مثابه یک سازمان اقتصادی می باشد

مغز انسان به مثابه یک سازمان اقتصادی می باشد

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری مشاور عالی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه از ساختار و کارکرد مغز در سازماندهی و مدیریت شرکت ­های دانش بنیان استفاده می­ شود، مغز انسان را به مثابه یک سازمان اقتصادی دانست که با صرف انرژی نسبتا کم، کارکردهای عالی شناختی را برای دستیابی به اهداف وی تأمین می­ کند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، سیدکمال خرازی در دهمین کنگره بین المللی علوم اعصاب پایه و بالینی که بعنوان بزرگ ترین رویداد هم اندیشی علمی کشور در حوزه علوم اعصاب با حضور تعداد زیادی از محققان، متخصصان و دانشجویان از مراکز علمی و آموزشی داخل کشور و چند پژوهشگر و صاحب نظر حوزه علوم اعصاب از کشورهای مختلف در بستری مجازی به مدت سه روز برگزار شد، با بیان اینکه مغز در چارچوب شبکه های پودمانی تخصصی (هاب)، اتصالات داخلی هاب ­ها و شاهراه­ های بین هاب ­ها عمل می ­کند، اضافه کرد: این ساختار باعث می ­شود انرژی مصرفی مغز کاهش پیدا کند، چونکه اتصالات طولانی بین نورون ­های مغز مستلزم قطر بیشتر آکسون ­ها و افزایش انرژی مصرفی است.
مشاور عالی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اظهار داشت: خیلی از فعالیتهای مغز به صورت خودکار انجام می گیرد و این انرژی کمتری را نیاز دارد. در موارد عادی هم مغز از طرح واره ­ها، تصورات قالبی، میان­برهای ذهنی استفاده می ­کند که مستلزم پردازش کمتر و بدین ترتیب، انرژی کمتر است.
ساماندهی شرکتهای دانش بنیان توسط ساختار مغز
خرازی با اشاره به اینکه با استفاده از دانش عصب شناختی و روان­ شناسی شناختی می ­توان به اقتصاد، سازمان و مدیریت کمک کرد و مدلهای اقتصادی نوینی را بر مبنای ساختار و کارکرد مغز توسعه داد، اظهار داشت: نظریه پردازان اقتصاد رفتاری و شناختی در این راه حرکت می ­کنند و بنابراین در سال ۲۰۱۷، جایزه نوبل به پروفسور تیلر تعلق گرفت. علاوه بر این، امروز از ساختار و کارکرد مغز در سازماندهی و مدیریت شرکت ­های دانش بنیان استفاده می­ شود.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، در بزرگ ترین رویداد هم اندیشی علمی کشور در حوزه علوم اعصاب، موضوع هایی همچون نقشه برداری مغز، علوم اعصاب محاسباتی، بیماری های زوال عقل و صرع، تحریکات مغزی، نوروتکنولوژی، اختلالات ناشی از ضایعات مغزی، نوروژنتیک، توانبخشی شناختی در سالمندان و هم بیماری کرونا و تأثیر آن بر سیستم عصبی مورد گفت و گو و تبادل نظر قرار گرفت.




منبع:

1400/10/05
21:33:21
5.0 / 5
916
تگهای خبر: تخصص , تكنولوژی , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP