رییس دفتر توسعه فناوری وزارت بهداشت:

توسعه ارتباط دانشگاه با صنعت نیازمند توجه ویژه است

توسعه ارتباط دانشگاه با صنعت نیازمند توجه ویژه است

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری رئیس دفتر توسعه فناوری وزارت بهداشت در مراسم بزرگداشت روز پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی یزد عنوان کرد: توسعه ارتباط دانشگاه با صنعت نیازمند توجه ویژه است.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا منظم ضمن بزرگداشت هفته پژوهش و تقدیر از تمام پژوهشگران، اساتید، مدیران و دست اندرکاران که در راه پژوهش و خلق دانش در ضمن سالیان گذشته در کشور و در استان یزد تلاش نموده اند، اظهار داشت: در تولید و تحقیق موانعی در کشور وجود دارد که نیاز به برطرف نمودن آنهاست.
وی ادامه داد: بخش هایی از این موانع درون دانشگاه هاست و بخش هایی به وزارت بهداشت برمی گردد و بخشی هم در خارج از دانشگاه هاست.
دکتر منظم در ابتدا به نبود فضای نوآوری برای اساتید و دانشجویان در دانشگاه ها اشاره نمود و اظهار داشت: منظورفضای فیزیکی یا یک مرکز نیست منظور فضا و شرایطی است تا اساتید و پژوهشگران بتوانند آزادانه فکر کنند، آزادانه تصمیم بگیرند و تحقیق کنند و کار را پیش ببرند.
وی از دانشگاه ها دعوت کرد تا تجربیات موفق خودرا برای ایجاد فضای نوآوری و خلاقیت به اشتراک گذارند.
دکتر منظم همین طور بر ارتباط دانشگاه با صنعت اصرار کرد و اظهار داشت: اگر دانشگاه با صنعت ارتباط نداشته باشد، انجام پژوهش کاربردی نا ممکن است. اگر مقرر است دانشگاه ها مشکلی از این جامعه برطرف کنند، باید این ارتباط وجود داشته باشد. در غیر این صورت نه دانشجوهای ماهر خواهیم داشت و نه خدمات ارائه شده برای جامعه مفیدست و تولیدات انجام شده هم به بازار راه نمی یابد.
ایشان سپس پیشنهاد کرد: در زمان دفاع پروپوزال دانشجویان افرادی از صنعت حضور داشته باشند؛ برای اینکه صنعت است که باید مشارکت کند و به تولید خدمات و محصولات بپردازد. اگر این ارتباط برقرار نشود، مفهوم فناوری و فناور شدن دانشگاه ها پایه ریزی نخواهد شد.
دکتر منظم اضافه کرد: ارتباط با صنعت یعنی برداشتن دیوارها یعنی باز کردن فضا برای ورود صنعت به داخل دانشگاه.
رئیس دفتر توسعه فناوری وزارت بهداشت اشاره کرد: افقی که برای سال ۱۴۰۴ فقط بمنظور جذب منابع برای دانشگاه ها در نظر گرفته ایم، ۲۴۰۰ میلیارد تومان است که باید دانشگاه ها حداقل این مقدار جذب را داشته باشند. در سال ۹۹ در حدود ۱۱۴ میلیارد تومان جذب منابع داشتیم که نسبت به آن افق و انتظاری که داریم، دور است.
وی ادامه داد: اگر دانشجویی پایان نامه دارد، دانشگاه خودرا ملزم بداند که این پایان نامه را حمایت کنید. اما مشکل اینجا است که این حمایت همه از بودجه دولتی است و این یک مدل دولتی تخصیص منابع به شکلی بر ضد ارتباط با صنعت است و باید اصلاح گردد.
دکتر منظم با اشاره به این که خیلی از فناوران از امکانات و تسهیلاتی که می توانند بهره مند شوند، باخبر نیستند، اظهار داشت: کارگاه های مجازی تشکیل می شود تا اساتید و فناوران در آن شرکت نمایند و در این عرصه توانمندتر شوند تا بدانند از کجا گرنت بگیرند، از کجا تسهیلات بگیرند و چگونه می توانند مجوز را تسریع کنند و پروسه آن چیست. این بخشی است که می توانیم تعامل بین وزارتخانه و دانشگاه را داشته باشیم تا این موانع را کمرنگ تر نماییم.
رئیس دفتر توسعه فناوری وزارت بهداشت اضافه کرد: یکی از اقداماتی که در وزارت بهداشت درحال پیگیری آن هستیم، ساده کردن و برداشتن موانعی است که در راه مجوزها در سازمان غذا و دارو وجود دارد.
ایشان سپس به انتقال فناوری اشاره نمود و اظهار داشت: بحث دیگر، ایجاد شرکت توسط اساتیدی است که ایده را به محصول تبدیل نموده اند و باید وارد بازار شود. البته باید این مدل را با تقویت دانشگاه ها و با بهره گیری از ظرفیت های موجود در کشور انجام دهیم تا بتوانیم انتقال فناوری داشته باشیم و اساتید بتوانند با فراغ بال تولید را بالا برند.
دکتر منظم در آخرین نکته به بحث بازار پرداخت و اظهار داشت: محصولات شرکت های دانش بنیان و سایر فناوران به بازار وارد شود. امید است این اتفاق نیز در سطح ملی بیفتد. البته وزارت بهداشت قسمتی از خریدها را از محصولات فناورانه داخلی انجام می دهد که لازمه آن درنوردیدن مجوزهای لازم و داشتن سطح کیفی حداقلی و ورود به بازار است.

منبع:

1400/10/02
10:51:03
5.0 / 5
833
تگهای خبر: تولید , خدمات , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴