دستگاه اسکن تمام بدن برای آشکارسازی رادیودارو به بهره برداری رسید

دستگاه اسکن تمام بدن برای آشکارسازی رادیودارو به بهره برداری رسید

پی اچ پی و جی کوئری: پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان پس از ساخت و به بهره برداری رساندن دستگاه اسکن هسته ای کل بدن که در زمینه پزشکی هسته ای و آشکارسازی رادیودارو در بدن کاربرد دارد، توانستند با رفع نقصها فنی دستگاه تصویربرداری اختصاصی از قلب، نسل دوم این دستگاه را در بیمارستان های کشور عرضه کنند.


حامد عبدالله زاده، سرتیم مکانیک این شرکت در گفت و گو با ایسنا با اشاره به طراحی و ساخت ۳ دستگاه تصویربرداری از طرف این شرکت، اظهار داشت: یکی از این دستگاهها، دستگاه "اسپکت تمام بدن (GeneralSPECT)"، " یا اسکن تمام بدن است که در زمینه پزشکی هسته ای کاربرد دارد.


وی با اشاره به اهمیت این دستگاه توضیح داد: دستگاه های تصویربرداری دارای چندین نوع CT اسکن و MRI هستند و اسپکت نیز یکی از انواع دستگاه های تصویربرداری است که در زمینه پزشکی هسته ای کاربرد دارد، به این صورت که پس از تزریق رادیو دارو به بیمار، بوسیله این دستگاه رادیوداروی تزریق شده در بدن بیمار آشکارسازی می شود.


وی با اشاره به اینکه این دستگاه مهندسی معکوس نیست و طراحی کاملا ایرانی است، تصریح کرد: دستگاه تصویربرداری اختصاصی از قلب، از دیگر محصولات دانش بنیان این شرکت است که بصورت اختصاصی برای قلب کاربرد دارد.
عبدالله زاده درباره دستگاه "پورواسپکت" توضیح داد: دستگاه تصویربرداری از قلب حدود ۶ سال قبل ساخته و از ۴ سال قبل در بیمارستان امام خمینی کاربردی شد و تا حالا ۵ هزار بیمار با این دستگاه پذیرش شده اند، ولی دارای نقصها فنی بود؛ بدین جهت در نمونه دوم این دستگاه هسته ای تصویربرداری، این نقصها فنی رفع و توسعه داده شده است.
سرتیم مکانیک این طرح با تاکید بر این که در فاز توسعه ای این طرح دستگاه پورو اسپکت ۲ را عرضه کردیم، تصریح کرد: هدف از استفاده از این سیستم، آشکارسازی و تعیین موقعیت رادیو دارویی است که پیش تر به بدن بیمار تزریق شده و در بافت قلب و دیگر ارگان ها نفوذ کرده است.
وی افزود: این سیستم دارای بخش های مجزایی است که شامل هدهای آشکارسازی، گانتری، تخت، ترولی و کنسول پردازش و آنالیز تصاویر می شود و طراحی سیستم با در نظر داشتن راحتی بیمار (خصوصا بیماران دارای فوبیا از مکان های تنگ و تاریک) به شکلی است که سر بیمار حین پروسه تصویربرداری بیرون از دالان گانتری قرار می گیرد. همین طور تخت این سیستم بصورت افقی طراحی شده است که امکان تصویربرداری در دو مد Supine/Prone را فراهم آورده است.


به گفته وی تا حالا ۶ دستگاه تصویربرداری اختصاصی از قلب در بیمارستان های کشور نصب شده که دو دستگاه آن در تهران و در بیمارستان های امام خمینی و شریعتی و مابقی آن در بیمارستان شهید صدوقی یزد و بیمارستانی در مشهد بوده است.
به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دستگاه اسپکت جنرال، ۲۳ آذر ماه جاری با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بیست ودومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار به همراه سایر دستاوردهای پژوهشگران کشور در نمایشگاه بین المللی تهران رونمایی گردید.
منبع:

1400/09/28
12:10:04
5.0 / 5
919
تگهای خبر: دستگاه , شركت , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP