وزیر علوم مطرح كرد

دانایی و تولید فناوری آسانسوری نیست

دانایی و تولید فناوری آسانسوری نیست

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از تصویب راه اندازی صندوق علوم و تحقیقات در وزارت علوم اطلاع داد و اظهار داشت: مجوز آن صادر و اعتبارات آن هم در لایحه بودجه وارد شده است.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا دکتر محمدعلی زلفی گل در آئین اختتامیه جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور، کسب رتبه اول در منطقه با فاصله زیاد با کشور پس از ایران را نتیجه تلاش و همت دانشجویان، اساتید، پژوهشگران و فناوران کشور دانست و اضافه کرد: یکی از وظایف سنگین وزارت علوم صیانت از این دستاوردها است و بر مبنای تاکیدات مقام معظم رهبری از آن حفاظت هم باید کرد.
وی اختلاف رتبه ایران با کشور ترکیه را در ۲۰ هزار سند معتبر بین المللی دانست و افزود: ما هیچ وقت اجازه نداریم دستاوردهای علمی کشور را نقض نماییم. گاها شنیده می شود که مقالات اثری ندارد، ولی کسی که با علم و پژوهش آشنا باشد، می داند که تحقیقات دارای سه دسته تحقیقات بنیادی، کاربردی و توسعه ای است و تحقیقات بنیادی سبب شده است که امروز رتبه اول علمی در منطقه را کسب نماییم.
وزیر علوم با انتقاد از گفته برخی ها که کشور مقاله محور شده است، خاطرنشان کرد: این گفته مثل آن است که بگوییم علم بهتر است "یا" ثروت. علم بهتر است "با" ثروت.
وی توجه به علوم بنیادی در حوزه علوم انسانی را یک اصل دانست و اضافه کرد: بعضی از تحقیقات در حوزه هایی چون فیزیک امکان دارد ۵۰ سال آینده در عرصه کاربرد وارد شود و اگر به دنبال پر رنگ کردن نقش تحقیقات هستیم، نباید مقالات نادیده گرفته شود و این ها قابل جمع هستند.
زلفی گل با اشاره به اینکه تابحال از دانشگاهیان تحقیقات بنیادی طلب نشده و اگر شده جدی نبوده است، اظهار نمود: در این راه نظام نوآوری را طراحی کردیم، ضمن آنکه نظام ملی ایده ها و نیازها هم در لایحه بودجه آمده است.
وی با ابراز خرسندی از تصویب راه اندازی صندوق علوم و تحقیقات در وزارت علوم با تکیه بر این که مجوز آن صادر و در لایحه بودجه هم وارد شده است، خاطرنشان کرد: هدف این صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران است.
وزیر علوم ضمن اشاره به حمایت های این وزارت خانه و معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری از پژوهش و فناوری، افزود: ما باید همه بازیگران این عرصه را در شطرنج علم و فناوری قرار دهیم و این اقدام تابحال نبوده است.
زلفی گل با اشاره به اینکه دانا شدن و تولید علم و فناوری و عالم شدن آسانسوری و سزارینی نیست، اظهار نمود: رسیدن به دانایی تدریجی و پلکانی است و فرهنگ خاص خویش را می طلبد و در این راه نیاز است تا بستر آن مهیا شود.1400/09/26
23:33:11
5.0 / 5
954
تگهای خبر: بازی , تولید , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴