ملاقات ناهید و دنباله دار در شامگاه پنجشنبه

ملاقات ناهید و دنباله دار در شامگاه پنجشنبه

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری دنباله دار لئونارد که این هفته به آسمان شامگاهی آمده است، در شامگاه پنج شنبه، ۲۵ آذر ماه همنشین سیاره ˮناهیدˮ است و نزدیک این سیاره درخشان خواهد بود.


مهندس مسعود عتیقی در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: دنباله دار C/۲۰۲۱ A۱ و یا لئونارد یکشنبه ۱۴ دیماه سال قبل در رصدخانه مادون قرمز "مونت لیمون" آریزونا توسط اخترشناس "گِرگ لئونارد" شناسایی شد و در آن زمان احتمال داده می شد که درخشان ترین دنباله دار سال جاری باشد.
وی افزود: البته این گونه نشد؛ چون که رفتار دنباله دارها غیرقابل پیشبینی است.
عتیقی اشاره کرد: این دنباله دار روز یکشنبه، ۲۱ آذرماه ۱۴۰۰ به کمترین فاصله خود با زمین رسید و در فاصله ۳۴ میلیون و ۹۰۷ هزار و ۴۶۴ کیلومتری زمین قرار گرفت.تصویری از دنباله دار لئونارد در آسمان بامدادی اوایل آذرماه جاری
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: دنباله دار لئونارد روز دوشنبه، ۱۳ دیماه سال جاری به حضیض خورشیدی (کمترین فاصله) با مهر تابان خواهد رسید.
عتیقی اضافه کرد: هر چند این دنباله دار دارای قدر ۶.۵ در مرز بینایی قرار دارد، اما از آنجائیکه دنباله دارها اجرام محوی در آسمان هستند، از نظر قدر روشنایی و قابلیت مشاهده، قابل مقایسه با یک ستاره هم قدر خود نیستند و در شرایط مساوی به مراتب سخت تر دیده می شوند.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اشاره کرد: این دنباله دار که طی هفته گذشته در آسمان صبحگاهی بوده است، صبح روز پنج شنبه، 11 آذر حدود یک و نیم ساعت پیش از طلوع خورشید در نزدیکی صورت فلکی "خرس بزرگ" قرار داشت و این هفته به آسمان شامگاهی آمده و شامگاه پنج شنبه، ۲5 آذر ماه جاری و حتی شب بعد، همنشین سیاره "ناهید" (زهره) خواهد بود و در نزدیکترین فاصله با این سیاره درخشان است.
وی افزود: سیاره ناهید آدرس خوبی برای یافتن دنباله دار لئونارد که پایین تر از آن قرار دارد، شمرده می شود.موقعیت دنباله دار لئونارد در غرب آسمان شامگاهی طی این شب ها
به قول وی به مرور این دنباله دار به سمت آسمان نیمکره جنوبی می رود و شرایط بهتری برای رصد توسط ساکنان این نیمکره خواهد داشت.
عتیقی، مدار این دنباله دار را هذلولی دانست و اظهار داشت: این جرم آسمانی از فاصله ۳۷۰۰ واحد نجومی به دیدار خورشید آمده است و هر واحد نجومی به میانگین فاصله زمین تا خورشید گفته می شود که حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتر است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خاطرنشان کرد: بر مبنای محاسبات، هر چند دیدار این دنباله دار با زمین ۸۰ هزار سال قبل بوده است! ولی با عنایت به تغییرات مداری احتمالی، این دنباله دار هیچگاه به دیدار زمین نخواهد آمد و این شب ها آخرین مهلت برای ساکنان زمین جهت مشاهده این جرم زیبا فراهم است و چه بسا همچون Omuamua و "بوریسوف" که طی سالیان اخیر به ملاقات زمین آمده اند و به فضای میان ستاره ای رفته اند، سرنوشت این دنباله دار هم این گونه باشد.
عتیقی تصریح کرد: کشف دنباله دار لئونارد در آستانه سال نو میلادی ۲۰۲۱ بود، در آستانه سال ۲۰۲۲ هم در شرایط به نسبت مناسبی برای رصد قرار گرفته است و چه بسا در شرایط مطلوب و یک آسمان کاملا تاریک (حتی بدون حضور نور ماه) به دور از آلودگی هوا و نور شهرها بتوان آنرا با چشم مشاهده کرد.
وی خاطرنشان کرد: ولی قطعا با یک دوربین دوچشمی و یا تلسکوپ کوچک آماتوری میتوان این جرم را ۳۰ دقیقه پس از غروب خورشید در غرب آسمان شامگاهی تا روز یکشنبه ۵ دیماه در صورت فلکی "میکروسکوپ" و سپس صورت فلکی "ماهی جنوبی" (حوت جنوبی) حدود ۸ درجه بالای افق در سرتاسر کشور رصد کرد.
منبع:

1400/09/25
11:10:41
5.0 / 5
1055
تگهای خبر: دوربین , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP