همکاری آموزش و پرورش جهت استفاده از نمایشگرهای بریل دانش بنیان ها در مدارس نابینایان

همکاری آموزش و پرورش جهت استفاده از نمایشگرهای بریل دانش بنیان ها در مدارس نابینایان

دستگاه نمایشگر بریل یکی از شرکتهای دانش بنیان که از چهار سال قبل ساخته شده است، حالا با اضافه شدن خصوصیت هایی چون امکان اتصال به وای فای و پوشش چندین زبانه خروجی و ورودی بریل، مقرر است با بارگذاری محتوای درسی، در اختیار دانش آموزان نابینا قرار گیرد و در این راه آموزش و پرورش استثنایی تعداد قابل توجهی از این دستگاه ها را خریداری نموده است.


امیر سرمدی، از همکاران این پروژه در گفتگو با ایسنا، دستگاه عرضه شده در این شرکت دانش بنیان را نمایشگر بریل ویژه نابینایان دانست که در بخش بالای دستگاه، صفحه کلید بریل و بخش پایین آن مانیتور بریل قرار دارد و اظهار داشت: این دستگاه از سال ۹۶ به تولید رسیده و به تازگی امکانات جدیدی به این دستگاه اضافه شده است.
وی افزود: بر طبق این امکان جدید، نابینایان این امکان را دارند که هر فایلی را از راه فلش در داخل دستگاه کپی کنند و به صورت صوتی و بریل آن فایل را بخوانند، ضمن آنکه امکان تایپ فارسی و انگلیسی برای آنها از راه این دستگاه فراهم گشته است.
سرمدی، امکان ذخیره سازی فایل را از دیگر قابلیت های این نمایشگر عنوان نمود و خاطرنشان کرد: به تازگی زبان های آلمانی، عربی و فرانسوی هم در خروجی بریل این دستگاه اضافه شده است.
به نقل از ایشان، در خروجی بریل زبان های فارسی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی و عربی و در ورودی بریل هم اکنون زبان های فارسی، انگلیسی و آلمانی پوشش داده می شود و نابینایان می توانند تایپ بریل داشته باشند.
این محقق، دفتر تلفن، Music Player، نمایش فایل های صوتی و تصویری و امکان افزایش و کاهش سرعت صدا را از دیگر قابلیت های دستگاه نمایشگر بریل عنوان نمود و خاطرنشان کرد: با عنایت به این که بیشترین منابع نابینایان صوتی است و اغلب آنها با دور تند گوش می کنند تا یک فایل یک ساعته را در مدت یک ربع تا نیم ساعت گوش دهند، به تازگی ما این امکان را به خصوصیت های دستگاه اضافه کردیم تا سرعت فایل صوتی افزایش داده شود.
سرمدی با اشاره به اینکه این دستگاه به واژه نامه چهار زبانه و نرم افزار قرآن با خروجی ترجمه فارسی و انگلیسی مجهز است، اظهار نمود: علاوه بر آن به تازگی امکان اتصال این دستگاه به وای فای را هم فراهم کردیم.
وی در اینباره توضیح داد: در گذشته به جهت اینکه این دستگاه به اینترنت متصل شود، یا باید از راه بلوتوث به گوشی اندروید دستگاه متصل می شد، ولی با قابلیتی که به آن افزوده شد این دستگاه امکان اتصال مستقیم به وای فای را دارد و فرد نابینا یا از راه Hotspot گوشی موبایل خود و یا مودم وای فای می تواند متصل شود و بدین ترتیب به صورت دسترس پذیر به فرد امکان وب گردی می دهد و خروجی صوتی و تصویری را هم خواهد داشت.
سرمدی ضمن اشاره به وضعیت تجاری سازی این دستگاه، اظهار داشت: سال قبل قرار بود که سازمان بهزیستی ۱۰۰ دستگاه از این نمایشگر را خریداری کند، ولی تابحال ۳۰ دستگاه از آن خریداری شده است. سازمان آموزش و پرورش استثنایی هم امسال تعداد قابل توجهی را خریداری نموده و مقرر است در مدارس ویژه نابینایان توزیع شود.
سرمدی به وضعیت آنلاین بودن کلاس های درس نابینایان اشاره نمود و اظهار داشت: مقرر است این دستگاه ها در اختیار دانش آموزان قرار گیرد و در صورتیکه آموزش مجازی باشد، از آن در منزل استفاده می نمایند.
وی به مزایای کاربرد نمایشگر بریل برای دانش آموزان نابینا اشاره نمود و افزود: این دستگاه این امکان را برای فرد نابینا فراهم می آورد که دیگر نیازمند به همراه داشتن چندین کتاب بریل که دارای حجم زیادی است، نباشد.
این محقق این نمایشگر را یک تبلت بریل با وزن حدود ۷۰۰ گرمی دانست که ساعت شارژ باتری را نگه می دارد و می تواند یک روز تحصیلی دانش آموز را پوشش دهد.
سرمدی تصریح کرد: کافی است تنها متن کتب مورد نظر در دستگاه بارگذاری شود تا بتواند متن را بخواند.
به نقل از ایشان، در فاز پایلوت تعدادی کتب درسی را از آموزش و پرورش استثنایی گرفتیم و سال جاری که مقرر است این دستگاه به دانش آموزان واگذار شود، متون کتاب ها در آن بارگذاری می شود تا متن را در تبلت در اختیار داشته باشند.
منبع:

1400/09/19
21:39:18
5.0 / 5
1095
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP