فناوری سینمایی که دستمایه پژوهشگران برای بهبود توانبخشی توان یابان شد

فناوری سینمایی که دستمایه پژوهشگران برای بهبود توانبخشی توان یابان شد

پی اچ پی و جی کوئری: پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان دستگاهی را با الهام از فناوری آنالیز حرکتی در سینما معرفی کردند که علاوه بر بهبود حرکتی ورزشکاران در امتداد کاهش لطمه به آنها، راهکاری را برای اصلاح حرکت توان یابان ارائه می دهد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، "موشن کپچر" (Motion Capture) یا ضبط حرکت، فناوری روزآمدی است که کاربردهایش از فناوری زیستی، مهندسی و سینما به درمان بیماریهای سیستم اسکلتی-عضلانی گستردش یافته است.
عملکرد سیستم موشن کپچر مبتنی بر انتقال داده مکانیکی به دیجیتال و تحلیل نرم افزاری است و برای این منظور سنسورهای حرکتی روی اندام ها قرار می گیرد و با ارایه داده هایی از وضعیت حرکتی مفاصل، امکان انجام تحلیل دقیق از زوایای مفاصل و الگوی حرکتی و میزان انحراف مفاصل برای پژوهشگران فراهم خواهد شد.
فناوری نرم افزارهای شبیه سازی، در علوم حرکتی و بیومکانیک کاربردهای وسیعی دارد، به شکلی که اگر جراح ارتوپد بخواهد کودک مبتلا به بیماری فلج مغزی را جراحی کند، نیاز به تشخیص و شناسایی الگوهای حرکتی بیمار دارد؛ بدین جهت جراح قبل از آن که جراحی خاصی را شروع کند، ابتدا از یافته های آنالیز حرکتی بهره جسته و سپس تصمیم می گیرد چه نوع جراحی را اجرائی کند تا الگوی حرکتی بیمار اصلاح گردد.
محمدامین محمدیان از پژوهشگران بخش تحقیق و توسعه یکی از شرکت های دانش بنیان در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به ساخت سیستم "موشن کپچر" مبتنی بر حسگرهای IMU، اظهار داشت: گرفتن پارامترهای "کینماتیکی" حرکت، نظیر سرعت و شتاب زاویه ای مفاصل و یا سرعت و شتاب خطی اندام های بدن در گرایش های مختلف نظیر توانبخشی، علوم ورزشی، ساخت انیمیشن و غیره بسیار حائز اهمیت است؛ چونکه با محاسبه پارامترهای کینماتیکی می توان مسائل دینامیک معکوس را حل و پارامترهای "کینتیکی" حرکت را محاسبه کرد.
وی ابزارهای Motion Capture را همچون تجهیزات ضروری آزمایشگاه ها دانست و افزود: در این راستا این شرکت دانش بنیان ابزاری پوشیدنی و بیسیم مبتنی بر حسگرهای IMU طراحی و ساخته که کاملا وایرلس و پرتابل است.
محمدیان با اعلان اینکه حسگر IMU روی دو اندام مجاور یک مفصل قرار می گیرد و زوایا و تغییرات زاویه مفصل و سرعت زاویه ای آنرا اندازه گیری و محاسبه می کند، اشاره کرد: این سیستم در زمینه های مختلف علوم حرکتی کاربرد دارد، نمونه این کاربرد در زمینه علوم ورزشی برای پیش گیری از لطمه و بهبود عملکرد ورزشکاران است؛ بدین جهت این یک تکنیک علمی برای آنالیز حرکت ورزشکاران و پیش گیری از لطمه به آنها بشمار می رود.
این محقق با اشاره به کاربردهای این دستگاه در زمینه توانبخشی و بازتوانی و فیزیوتراپی، اشاره کرد: در این عرصه برای تشخیص اختلالات سیستم اسکلتی- عضلانی به کار می رود، به این صورت که با بهره گیری از این سیستم، مبادرت به مقایسه الگوی حرکتی فرد نرمال با فرد بیمار می شود و از این طریق می توان اختلالات سیستم اسکلتی-عضلانی را تشخیص داد و متناسب با آن برنامه بازتوانی و توانبخشی و میزان و نوع حرکت را برای بیماران تعیین کرد.
محمدیان با اعلان اینکه این ابزار همین طور در مهندسی پزشکی و انیمیشن سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد، تصریح کرد: این دستگاه تا حالا به دانشگاه های خواجه نصیر و خوارزمی و همین طور دانشگاه های علوم پزشکی ایران و اصفهان برای کارهای تحقیقاتی به فروش رسیده است.
منبع:

1400/08/12
12:16:21
5.0 / 5
1001
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP