حضور چین برای پروژه های مسکن در ایران تایید شد

حضور چین برای پروژه های مسکن در ایران تایید شد

به دنبال مطرح شدن حضور چینی ها برای ساخت مسکن در ایران توسط یکی از نمایندگان مجلس که البته بعدا تکذیب شد، معاون وزیر راه و شهرسازی صراحتا مذاکره با چینی ها در ایران را تایید کرده اما گفته که آنها مقرر است تکنولوژی وارد کنند نه این که بسازند. این ذهنیت نیز به وجود آمد که تکنولوژی چین مقرر است به کاهش 30 درصدی قیمت تمام شده مسکن در ایران منجر شود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، ۱۹ مهرماه امسال یکی از نمایندگان مجلس از مذاکره با چین برای ورود به ساخت مسکن در قالب قانون جهش تولید و تامین مسکن آگاهی داد. این جمله کوتاه اقبال شاکری که بازتاب گسترده ای در رسانه ها ایجاد کرد، واکنش رضایی کوچی ـ رئیس کمیسیون عمران مجلس ـ را در پی داشت که ضمن مخالفت با مذاکره وزارت راه و شهرسازی با چینی ها برای ساخت انبوه مسکن در ایران بیان کرد با وجود ۵۰۰ هزار مهندس عمران در کشور، توان ساخت یک میلیون مسکن در ایران وجود دارد.
اقبال شاکری نیز روز بعد اظهارات منتسب به خودرا تکذیب نمود و اظهار داشت: «صحبتی هم که شده فقط خبری بوده که وزارت راه و شهرسازی برای کارهای خودش با چینی ها مذاکره کرده است. در همین حد. بقیه نکاتی که ذکر شده اصلا حقیقت ندارد. انشاءالله با توان و قدرت بخش خصوصی داخلی دارد موفق می شویم هر سال یک میلیون مسکن را طی ۴ سال آینده بسازیم.»
بعد از این موضع گیری های متفاوت، تصور بر این بود که حضور چین در ایران برای خانه سازی منتفی است. اما شب گذشته معاون وزیر راه و شهرسازی بر حضور عن قریب چینی ها در ایران صحه گذاشت، البته نه برای ساخت بلکه برای ورود تکنولوژی. محمود محمودزاده درباب مشارکت چین در ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن، اظهار داشت: مذاکراتی که با کشور چین و سایر کشورها انجام شده در حوره ساخت نیست بلکه مذاکره با چینی ها بمنظور ورود فناوریهای جدید ساخت است که منطبق با معماری و هویتی که در ایران وجود دارد، بتوانیم سرعت، کیفیت و قیمت تمام شده را مدیریت نماییم که این بسیار موثر است.
او که وعده داده واحدهای قانون جهش تولید مسکن ۳۰ درصد پایین تر از نرخ بازار عرضه گردد، گفته است: اکنون در ساخت وسازهای سنتی یک واحد مسکونی بین یک سال و نیم تا دو سال، راه اندازی می شود اما چنانچه صنعتی سازی رواج پیدا کند در یکسال این کار قابل انجام است که حداکثر ۳۵ درصد پایین تر از قیمت بازار راه اندازی خواهد شد و کیفیت آن نیز متفاوت از ساخت و ساز سنتی است.
از این صحبت محمودزاده چنین برداشت می شود که یکی از راهکارهای کاهش قیمت تمام شده واحدهای جهش تولید و تامین مسکن، استفاده از تکنولوژی چین خواهد بود.
این در حالیست که از حدود دو ماه قبل به موضوع صنعتی سازی توسط وزارت دفاع اشاره شد. مقرر است این وزارتخانه ۱۰۰ هزار واحد را به روش صنعتی در قالب توافقنامه با وزارت راه و شهرسازی بسازد. عنوان شد که واحدهای این طرح مقرر است مدت اجرای پروژه را از ۳۶ ماه به شش ماه برساند و عمر مفید ساختمانها از ۲۵ تا ۳۰ سال به بالای ۱۰۰ برسد. دراین زمینه علی اکبر سلیمانی ـ معاون مهندسی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع ـ اعلام نمود که با بهره گیری از توان دانشمندان جوان این ایده را به یک محصول بومی تبدیل نماییم.
باتوجه به وجود ۵۰۰ هزار مهندس و توان علمی نیروهای داخلی که همیشه به آن اشاره شده، حال این سوال مطرح می شود که چینی ها مقرر است چه ارزش افزوده ای به صنعت ساختمان ایران بیاورند؟ البته برخی معتقدند ورود چین به صنعت ساختمان ایران مزایایی همچون ورود تکنولوژی و ابزار پیشرفته، ورود سرمایه، امکان تهاتر پول نفت، ایجاد رقابت در بخش ساختمان و افزایش اشتغال کارگران ایرانی را در پی خواهد داشت.1400/08/02
12:26:50
5.0 / 5
1028
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱