بررسی کیفیت مالچ های نفتی برای کاربرد در بیابان زدایی در دستور کار پژوهشگاه نفت

بررسی کیفیت مالچ های نفتی برای کاربرد در بیابان زدایی در دستور کار پژوهشگاه نفت

پی اچ پی و جی کوئری: به تقاضای سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری اجرای پروژه ارزیابی کیفی و تحلیل مشخصات مالچ های نفتی مورد استفاده در عملیات بیابان زدایی در دستور کار پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفت.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، گسترش بیابان ها یکی از اشکالات عمده ای است که کشور ما هرساله با آن روبرواست، در ایران حدود ۳۵ میلیون هکتار عرصه های بیابانی وجود دارد که از این میان حدود ۵ میلیون هکتار آنرا تپه های ماسه ای می سازند.
قسمتی از این تپه های ماسه ای، تپه های روان هستند که در اثر جابجایی و گسترش گرد و غبار سالیانه صدها میلیارد تومان خسارت مالی به بخش های صنعتی و زیرساخت ها وارد می کنند و از طرف دیگر این تپه های ماسه ای می توانند لطمه های بسیاری به سلامت ساکنین مناطق بیابانی وارد آورند.
برای حل این چالش، پژوهشگران پژوهشگاه صنعت نفت با اجرای پروژه تحقیقاتی به دنبال بررسی کیفی مالچ های نفتی مورد استفاده در عملیات بیابان زدایی در کشور می باشند تا از این طریق، سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور بتواند از مالچ های نفتی باکیفیت مناسب در عملیات بیابان زدایی بهره برده و مانع استفاده از مواد هیدروکربنی غیر استاندارد که به محیط زیست لطمه می رسانند، شود.
همین طور این امر می تواند مانع اتلاف منابع مالی و هیدروکربنی شده و از نظر زیست محیطی نیز مانع آلودگی خاک و لطمه به اکوسیستم های مناطق تحت عملیات مالچ پاشی شود.
ارزیابی کیفی و تحلیل مشخصات مالچ های نفتی مورد استفاده در عملیات بیابان زدایی در کشور بمنظور دستیابی به دانش فنی اصلاح خواص و ارتقای کیفیت مالچ های نفتی فعلی تولیدی پالایشگاه ها از اهداف این پروژه پژوهشی است.
این فناوری سبب افزایش تثبیت خاک، کنترل پخش ریزگردها، کاهش لطمه های ناشی از بیابان زایی بر زیر ساخت های کشور مانند جاده ها، خطوط راه آهن، ساختمان ها و کاهش لطمه های ناشی از پخش گرد و خاک می شود.
همچنین، این پروژه از یک سو مقدمات دستیابی به دانش فنی اصلاح خواص و ارتقای کیفیت مالچ های نفتی را برای پژوهشگاه به وجود آورده و از طرف دیگر نیز زمینه مناسب را برای انجام پروژه های بزرگ تر درباب نظارت، کنترل کیفیت، تدوین دستورالعمل های حمل و نگهداری و اجرای مالچ نفتی را فراهم می آورد.
از روش ها و تکنیک های مورد استفاده در این پروژه می توان به روش های تعیین مشخصات فیزیکی و شیمیایی هیدروکربن های سنگین بر طبق روش های استاندارد بین المللی مانند ASTM، IP، UOP اشاره نمود.
تکنیک های آنالیز دستگاهی بمنظور آنالیز کیفی و کمی مواد هیدروکربنی مانند تعیین میزان ترکیبات گوگردی، فلزات سنگین و آنالیز SARA بر روی نمونه های مالچ از دیگر روش هایی است که در این پروژه مورد استفاده قرار می گیرد.
به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، اجرای این پروژه که متقاضی آن سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری است، از اول شهریورماه سال جاری شروع شده است.
منبع:

1400/07/18
23:26:15
5.0 / 5
1034
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳