برمبنای گزارش سازمان فناوری اطلاعات؛

آخرین وضعیت پیشرفت ۲۳ پروژه اولویت دار الکترونیکی

آخرین وضعیت پیشرفت ۲۳ پروژه اولویت دار الکترونیکی

پی اچ پی و جی کوئری: گزارش رصد و پایش پیشرفت 23 پروژه اولویت دار الکترونیکی همزمان با سومین سال ابلاغ این طرح، در امتداد اعلام چالش ها برای رفع موانع و پیشبرد آن توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران منتشر گردید.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از مهر، در عصر حاضر دولت الکترونیک بعنوان محوری حیاتی در ارائه خدمات بهتر، تعامل مؤثرتر و افزایش شفافیت شناخته می شود و یکی از مقولات مهم در جامعه اطلاعاتی است که آنرا «استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای پشتیبانی از عملکرد حاکمیت و فراهم ساختن زیرساخت های موردنیاز ارائه انواع خدمات الکترونیکی، افزایش مشارکت شهروندان و فراهم کردن اطلاعات و خدمات دولتی متناسب با نیاز شهروندان، کسب وکارها، کارمندان و دیگر بخش های دولتی» تعریف می کنند. نتیجه اجرای دولت الکترونیکی را می توان در افزایش چابکی، کارآیی و اثربخشی دولت و تسهیل دسترسی به خدمات و اطلاعات با کیفیت و همین طور افزایش شفافیت و پاسخگویی دولت دانست و از آنجا که انتظارات افراد در رابطه با نحوه و کیفیت ارائه خدمات بطور بیش از پیش درحال تغییر است و دولت نیز باید پاسخگوی این نیازها و انتظارات باشد، ایجاد دولت الکترونیک نه فقط یک الزام برای جوامع فعلی است، بلکه ابزاری برای توسعه کشورها نیز محسوب می شود. در ایران نیز همسو با تحولات جدید جامعه جهانی، پرداختن به دولت الکترونیک یکی از دغدغه های اصلی بشمار می رود و برای پیشبرد اهداف آن، از آبان سال ۹۶ با تشکیل کارگروهی متشکل از وزارت ارتباطات (سازمان فناوری اطلاعات ایران)، سازمان اداری و استخدامی، سازمان برنامه و بودجه و چند تن از خبرگان این حوزه، پیرو ابلاغیه معاون اول رییس جمهور، توسعه دولت الکترونیکی جدی تر شد. در این کارگروه به جهت تنوع و تعدد پروژه های دولت الکترونیک در کشور و بمنظور هدفمندسازی و تسریع در پیشرفت و بهره برداری از پروژه های مهم و حیاتی، ۲۳ پروژه بعنوان پروژه های اولویت دار دولت الکترونیک از میان مجموعه پروژه ها انتخاب و به تصویب هیئت وزیران در تاریخ ۹ اردیبهشت ۹۷ رسید. بعد از آن نیز شیوه نامه اجرائی این سند در ۲۰ شهریورماه سال ۹۷ توسط سازمان اداری و استخدامی ابلاغ گردید. در این سند مسئولیت تشکیل دفتر مدیریت ۲۳ پروژه اولویت دار الکترونیکی و ارائه گزارش آنلاین و دوره ای به رییس جمهور به سازمان فناوری اطلاعات محول شد.وضعیت ۲۳ پروژه اولویت دار الکترونیکیسازمان فناوری اطلاعات ایران به نمایندگی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مسئولیت اجرای پروژه های دولت الکترونیک را در قالب «گذرگاه تبادل خدمات دولت الکترونیک»، «اپن دیتا»، «کارپوشه ملی ایرانیان» و نیز «۲۳ پروژه اولویت دار الکترونیکی» بر عهده دارد. بدین جهت معاونت دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات در گزارشی آخرین وضعیت سرویس ها و خدمات ۲۳ پروژه اولویت دار الکترونیکی را منتشر نموده است. در این سامانه معماری پروسه و دسترسی جهت ایجاد پروتکل یکپارچه و برخط از ارسال گزارش از دستگاه های مجری و همکار تا نظارت اعضای کارگروه ماده ۴ و شورای اجرائی فناوری اطلاعات، پیاده سازی شده است. این گزارش با هدف همکاری در تعیین کلیه ابعاد پروژه و تکمیل نقصها مستندات و رصد و پایش پیشرفت پروژه و مشکلات و چالش ها در جهت رفع موانع و پیشبرد آن انتشار یافته است.
نمای کلی پیشرفت ۲۳ پروژه اولویت دار الکترونیکی

گزارش وضعیت پیشرفت و عملکرد پروژه های اولویت دار الکترونیکی

گزارش دسته بندی مشکلات پروژه ها
مطابق این گزارش، از میان ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الکترونیکی، تنها پیشرفت و عملکرد ۵۱ درصد پروژه ها قابل قبول اعلام شده، ۳۵ درصد پروژه ها نیازمند پیشبرد و ۱۲ درصد نیز نیازمند بازنگری هستند. با این وجود بنظر می رسد که با گذشت بیش از ۳ سال از ابلاغیه اجرای این مصوبه، این گزارش عملکرد، قابل قبول نیست. برای مثال پروژه هایی مانند توسعه و استقرار نظام جامع سلامت الکترونیک، سامانه مالیات الکترونیک و سامانه یکپارچه حسابداری و مالی دستگاه های اجرائی که سامانه های با اهمیتی محسوب می شوند با گذشت بیش از ۳ سال همچنان نیازمند بازنگری اعلام شده اند. در این میان سامانه GNAF، سامانه استقرار هویت هوشمند اشخاص حقوقی، استقرار و کاربردی شدن امضای الکترونیک در تبادلات و اسناد، ساماندهی دفاتر پیشخوان، ایجاد نظام بیمه الکترونیکی و بهره برداری از سامانه اعتبارسنجی مدارک آموزش رسمی کشور، استقرار پنجره واحد صدور مجوزهای کشور، ایجاد سامانه جامع مدیریت نظام اداری و خدمات کشور، ایجاد و استقرار سامانه جامع دولت همراه و استقرار کارپوشه ملی ایرانیان همچون خدمات الکترونیکی هستند که پیشرفت آنها قابل قبول است.


منبع:

1400/07/01
23:29:57
5.0 / 5
1108
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵