سه اقدام برای توسعه همکاری فناورانه ایران و چین

سه اقدام برای توسعه همکاری فناورانه ایران و چین

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری از جانب صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همکاریهای مشترک علمی و فناورانه میان پژوهشگران ایرانی و چینی از سه مسیر توسعه یافته است.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسعه روابط بین الملل علمی و دانشگاهی را همواره در اقدامات خود مد نظر داشته است. در این راستا هم هر سال فراخوان های همکاری مشترکی را منتشر می کند. یکی از اقدامات این صندوق گسترش روابط علمی پژوهشگران ایرانی و کشور چین است.
"همکاری با آکادمی علوم چین"، "همکاری با وزارت علم و فناوری چین" و "همکاری با بنیاد ملی علوم طبیعی چین" سه اقدام این صندوق برای توسعه این همکاریهای مشترک است.
همکاری با آکادمی علوم چین
صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران ۶ سال پیش همکاری خویش را با آکادمی علوم چین از راه انتشار فراخوان صندوق علمی راه ابریشم شروع کرد. تا کنون ۶ فراخوان مشترک انتشار یافته است. بر طبق این فراخوان صندوق و آکادمی حداکثر از سه پروژه مشترک میان پژوهشگران ایرانی و چینی حمایت می کنند.
این فراخوان در جهت فعالیتهای پژوهشی مشترک میان پژوهشگران ایرانی و محققان آکادمی علوم چین در چارچوب «پروژه های تحقیق و توسعه مشترک» و «کارگاه های مشترک» اعلام و اجرایی می شود.
همکاری با وزارت علم و فناوری چین
تا کنون یک فراخوان مشترک میان صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری و وزارت علم و فناوری طبیعی چین انتشار یافته است. دومین فراخوان مشترک این دو مرکز هم سال جاری مقرر است منتشر شود. بر طبق این همکاری از ۱۰ پژوهش میان محققان دو کشور حمایت می شود.
همکاری با بنیاد ملی علوم طبیعی چین
اولین همکاری میان صندوق و بنیاد ملی علوم طبیعی چین سال جاری شکل گرفت و اولین فراخوان همکاری منتشر گردید. بر این ساس مقرر است تا ۱۵ طرح مشترک میان محققان دو کشور برای اجرا حمایت شود. این طرح های پژوهشی مشترک در سه زمینه علمی علوم زیستی، علوم مواد و ریاضیات هستند.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران با این همکاریهای علمی و پژوهشی و حمایت، مسیر انجام پروژه های مشترک میان محققان دو کشور را هموار کرده است و محققان می توانند در بیشتر حوزه های علمی با یکدیگر همکاری داشته باشند.
منبع:

1400/06/30
18:26:16
5.0 / 5
959
تگهای خبر: فناوری , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳