دستگاه NMR دانشگاه کاشان آماده عرضه خدمات به مراکز علمی و پژوهشی کشور

دستگاه NMR دانشگاه کاشان آماده عرضه خدمات به مراکز علمی و پژوهشی کشور

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری اصفهان معاون پژوهشی و ارتباطات علمی دانشگاه کاشان از طریق اندازی دستگاه NMR در این دانشگاه اطلاع داد.مجید منعم زاده با بیان این خبر اظهار نمود: دستگاه NMR، Nuclear Magnetic Resonance رزونانس مغناطیسی هسته، جهت شناسایی ترکیب های شیمیایی و دارویی شامل سنتزی یا طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: دستگاه NMR دانشگاه کاشان جهت پیشبرد اهداف مراکز علمی و تحقیقاتی کشور آماده عرضه خدمات در زمینه­ NMR یک بعدی شاملDEPT 135o، 90o، 45o، 13C NMR، 1H NMR و NMR دو بعدی شاملHMQC، NOESY، COSY به مراکز علمی و پژوهشی کشور است.

مسئول آزمایشگاه NMR دانشگاه کاشان ضمن اشاره به این که در این روش، هسته اتم ها امواج الکترومغناطیسی در ناحیه امواج رادیویی را جذب می کند، اظهار داشت: زمانی که اتم ها تحت تأثیر میدان مغناطیسی قوی قرار می گیرند، تراز انرژی هسته های عناصر مشخصی به دلیل خواص مغناطیسی به دو یا چند تراز کوانتیده شکافته می شوند. در غیاب میدان مغناطیسی، تمام حالات اسپین یک هسته، سطح انرژی یکسانی دارند اما در حضور میدان مغناطیسی حالات اسپینی هسته یکسان نخواهد بود.

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، مهلا دادایی با اشاره به اینکه پدیده رزونانس مغناطیسی هسته هنگامی رخ می دهد که هسته های هم جهت میدان اعمال شده انرژی جذب کرده و به تراز انرژی بالاتر انتقال می یابد، اضافه کرد: زمانی که پالس دهی متوقف می شود هسته ها، انرژی خویش را از دست داده و در خلال زمان آسایش به حالت اسپین اولیه خود باز می گردند. در این هنگام آغاز به تابش کرده و چون ترکیب دارای هسته های بسیاری است، فرکانس های بسیاری را به صورت همزمان تابش می کند این تابش را FID می نامند که تلفیقی از تمامی فرکانس های تابش شده است و بسیار پیچیده است که با پردازش این داده ها طیف NMR ایجاد می شود و با تفسیر طیف NMR میتوان به ساختار ترکیبات دارویی پی برد.

وی تصریح کرد: روش NMR دوبعدی پیچیده تر از NMR یک بعدی است و ساختار به صورت دقیق تر مورد بررسی قرار می گیرد.

دادایی اظهار نمود: NMR یک بعدی مشخصا یک هسته خاص در ساختار بررسی می شود، اما در NMR دو بعدی برهمکنش هسته های مجاور در ساختار و حتی هسته هایی که مجاور نیستند ولی از لحاظ فضایی در ساختار با یکدیگر مرتبط هستند، بررسی می شوند. انواع مختلفی از NMR دو بعدی شامل HMQC، HMBC، NOESY، ROESY وجود دارد که هر یک با عنایت به نوع روش جهت بررسی کوپلاژهای یک، دو و سه پیوندی و همینطور برهمکنش هایی که بین هسته ها از راه فضا در ساختار وجود دارد، انجام می شود.
1400/06/29
13:53:15
5.0 / 5
1021
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱