بنیاد پروفسور قره یاضی راه اندازی می شود

بنیاد پروفسور قره یاضی راه اندازی می شود

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری رئیس انجمن بیوتکنوژی از راه اندازی بنیاد پروفسور قره یاضی آگاهی داد و اظهار داشت: بوسیله این بنیاد مبادرت به اشاعه بیوتکنولوژی خصوصاً در زمینه کشاورزی خواهد شد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر سیروس زینلی، عضو هیات علمی دانشگاه یزد و دبیر اجرائی چهارمین همایش بین المللی بیوتکنولوژی در نشست خبری چهارمین همایش بین المللی و دوازدهمین کنگره ملی بیوتکنولوژی که بصورت آنلاین برگزار شد، با اشاره به ضایعه دردناک فوت دکتر قره یاضی، اضافه کرد: بمنظور پاسداشت زحمات دکتر قره یاضی بنیاد پروفسور قره یاضی راه اندازی خواهد شد تا از این طریق خدماتی در امتداد اشاعه علم بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک در زمینه کشاورزی ارائه شود.
وی با اشاره به گردش مالی ۱۵ میلیارد تومانی صنعت زیست فناوری و بیوتکنولوژی، اظهار نمود: بدین جهت مبادرت به ورود فعالان این عرصه در بورس هستیم؛ چونکه مشاهده می شود برای استخراج ودرآمدزایی از نفت باید میزان زیادی استخراج شود، ولی در بیو تکنولوژی در لوله های کوچک می توان داروهایی با ارزش افزوده زیاد تولید کرد؛ بدین جهت امروزه توجه به بیوتکنولوژی و سلول های بنیادی و طب بازساختی مورد توجه قرار گرفته است.
زینلی اشاره کرد: شیوع ویروس کرونا هر چند که مشقاتی را برای کشور به وجود آورده است، ولی بیوتکنولوژی خوش درخشید؛ به شکلی که تولید کیت های PCR و Rapid Tsat از دستاوردهای این حوزه به شمار می شود.
رئیس انجمن بیوتکنوژی اشاره کرد: علاوه بر آن از میان واکسن های تولید شده، واکسن شرکت برکت، واکسن نیروهای مسلح، دانشگاه بقیه الله، انستیتوپاستور و سیناژن وارد مراحل کار آزمایی های بالینی شدند که این هم جزو اقدامات حوزه زیست فناوری است.
وی از تولید دارویی در حوزه درمان کرونا آگاهی داد و اظهار داشت: هم اکنون نشستی با مسئولان وزارت بهداشت داریم که در صورت تایید می توان از آن بهره برد.
دبیر اجرائی چهارمین همایش بین المللی بیوتکنولوژی به بیان وضعیت بیوتکنولوژی در کشور اشاره نمود و تصریح کرد: ایران با وجود اعمال تحریم ها جزو ۵ تا ۶ کشور مطرح در آسیا در حوزه بیوتکنولوژی است.
منبع:

1400/05/26
16:26:36
5.0 / 5
1026
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲