افزایش سرمایه صندوق های پژوهش و فناوری تا هزار میلیارد تومان

افزایش سرمایه صندوق های پژوهش و فناوری تا هزار میلیارد تومان

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: سرمایه صندوق های پژوهش و فناوری طی دو سال اخیر به حدود هزار میلیارد تومان رسیده است، یعنی این سرمایه رشد بیش از 25 برابری را تجربه کرده است.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی تخصصی مواد پیشرفته و انرژی بعنوان پنجاه و نهمین صندوق، بامداد امروز با حضور دکتر علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و دبیر کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری با سرمایه ثبتی ۱۰۰ میلیاردریال راه اندازی شد.
صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی تخصصی مواد پیشرفته و انرژی مقرر است در حوزه اعطای انواع تسهیلات مالی، عاملیت و مدیریت مالی وجوه اداره شده، خدمات توسعه بازار و مشارکت و سرمایه گذاری خطرپذیر به متقاضیان خدمات عرضه کند.
پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی و پژوهشگاه مواد و انرژی بعنوان سهامداران بخش دولتی و ۳ شرکت سهامداران بخش خصوصی صندوق پژوهش و فناوری مواد پیشرفته و انرژی هستند.
دکتر علی وحدت در این مراسم که در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران برگزار شد، اظهار نمود: با حمایت های صندوق نوآوری از صندوق های پژوهش و فناوری، عملکرد و فعالیتهای این صندوق ها در طول دو سال قبل قابل مقایسه با گذشته نیست. سرمایه صندوق های پژوهش و فناوری طی دو سال گذشته به حدود هزار میلیارد تومان رسیده است، یعنی این سرمایه رشد بیشتر از ۲۵ برابری را تجربه کرده است.
ایشان در ادامه ضمن اشاره به خدمات صندوق های پژوهش و فناوری به اکوسیستم نوآوری کشور، اظهار داشت: طی دو سال گذشته، تعداد صدور ضمانت نامه برای شرکتهای دانش بنیان توسط این صندوق ها حدود ۱۰۰ برابر و میزان تسهیلات اعطایی نیز بیشتر از ۲۵ برابر رشد کرده است. در این میان صندوق های پژوهش و فناوری بعنوان یکی از عاملان صندوق نوآوری و شکوفایی، نیازهای شرکتهای فعال در اکوسیستم را تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان به صورت تسهیلات تأمین می کنند.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تکیه بر لزوم تقویت سرمایه گذاری خطرپذیر در صندوق های پژوهش و فناوری، خاطرنشان کرد: صندوق های پژوهش و فناوری باید جرات سرمایه گذاری خطرپذیر را پیدا کنند، ازاین رو مهم ترین تحرک صندوق پژوهش و فناوری مواد پیشرفته و انرژی نیز باید در حوزه VC باشد تا بتواند به تیم های فناور فعال در این عرصه کمک نماید.
وحدت ضمن اشاره به این که پول نیاز اولیه هر شرکتی برای شروع فعالیت اقتصادی می باشد، اظهار نمود: صندوق های پژوهش و فناوری برای رفع این نیاز در بین شرکتهای دانش بنیان و فناور تشکیل شده اند. طی دو سال گذشته برخی صندوق ها بسیار موفق عمل کردند، چون که تیم همیشگی و هدایتگر آنها فعال بودند، اما مواردی را نیز داشتیم که منجر به لغو مجوز برخی صندوق ها شد.
به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، ایشان در ادامه ضمن اشاره به فعالیت شرکتهای دانش بنیان در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، اظهار داشت: این شرکت ها می توانند از راه صندوق پژوهش و فناوری مواد پیشرفته و انرژی از تسهیلات صندوق نوآوری تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان بهره مند شوند. اگر این شرکت ها، عملکرد اولیه خوبی داشته باشند، سایر تسهیلات و خدمات صندوق نوآوری همچون خدمت هم سرمایه گذاری، می تواند ابزار خوبی برای آنها باشد.1400/05/20
09:43:00
5.0 / 5
987
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳