چالش های واگذاری پهنه های معدنی به سرمایه گذاران

چالش های واگذاری پهنه های معدنی به سرمایه گذاران

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با تاکید بر اینکه مطالعه پهنه ها باید تکمیل ادامه کارهای قبلی باشد و از باردیگر کاری خودداری شود، اظهار داشت: در آخر مطالعه پهنه پنج محدوده به وسعت 250 کیلومتر مربع در اختیار سرمایه گذار یا مطالعه کننده قرار می گیرد، ولی امکان گرفتن پروانه اکتشاف با وجود موانعی از قبیل  محیط زیست، منابع طبیعی و غیره مشکل است.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، مهندس محمدباقر درّی با اشاره به اینکه بهتر است در امتداد آزادسازی پهنه های اکتشافی به دو موضوع نظارت و حمایت توجه اساسی شود، اظهار داشت: پهنه هایی که بوسیله ژئوفیزیک هوایی مورد مطالعه قرار می گیرند، باید به شکلی باشند که تناسبی بین هزینه ای که انجام می دهند و بهره ای که عاید سرمایه گذاری می شود، ایجاد شود.
درّی در آزادسازی پهنه ها توجه به دو موضوع نظارت و حمایت را ضروری دانست و اضافه کرد: نظارت یعنی کار مطالعه اکتشافی پهنه برمبنای شرح خدماتی که برای هر کدام از زون های ساختاری-رسوبی تعریف شده، با نظارت حوزه معاونت معدنی به درستی اجرا شود.
معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در ادامه با تاکید بر ضرورت پشتیبانی از پهنه ها، اشاره کرد: در آخر مطالعه پهنه پنج محدوده در مجموع به وسعت ۲۵۰ کیلومتر مربع در اختیار سرمایه گذار یا مطالعه کننده قرار می گیرد، ولی امکان گرفتن پروانه اکتشاف با وجود موانعی از قبیل محیط زیست، منابع طبیعی و غیره مشکل است.
درّی با اعلان اینکه تعریف درستی از پهنه ها ارائه نمی گردد، اشاره کرد: این مساله نیاز به بررسی دارد و یکی از ایراداتی که به پهنه ها وارد می شود، آنست که همه پهنه ها با وسعت های مختلف به یک شکل نگاه می شود و برای تمامی پهنه ها با ابعاد مختلف، تعداد آنومالی های یکسانی را تعریف می کنند.
وی با اشاره به اینکه مشخص کردن پهنه ها با چالش های عدیده ای مواجه می باشد، اظهار داشت: وسعت پهنه ها و هزینه کرد با تعداد آنومالی ها هماهنگی ندارد و پهنه های وسیع تر باید امتیاز بیشتری داشته باشد، یعنی تعداد و وسعت آنومالی که در اختیار سرمایه گذار قرار می گیرد، باید بیشتر شود.
معاون اکتشافات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با تاکید بر اینکه مطالعه پهنه ها باید تکمیل ادامه کارهای قبلی باشد و از باردیگر کاری خودداری شود، اضافه کرد: برای مثال اگر سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در سطحی از کشور مطالعه پهنه ای را در دستور کار قرار داده، بایستی این مطالعه تکمیل کارهای قبلی باشد و مقیاس کار را افزایش دهد و اطلاعات پایه را تکمیل کند تا مطالعه جدیدی برای کشور باشد.
درّی با اشاره به اینکه در کشور اطلاعات تحت الارضی ضعیف است و ما نیاز به مطالعات ژئوفیزیک هوایی داریم، اظهار داشت: آنچه مورد توجه قرار می گیرد، آنست که پهنه هایی که بوسیله ژئوفیزیک هوایی مورد مطالعات قرار می گیرند، مانند پهنه های معمولی مورد بررسی قرار می گیرند، بااینکه از زمان حضور آقای کشاورز در معاونت معدنی وزارت صمت دیدگاه مثبتی نسبت به پهنه ها به وجود آمده است.
به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، وی اشاره کرد: پهنه هایی که بوسیله ژئوفیزیک هوایی مورد مطالعه قرار می گیرند، باید به شکلی باشند که تناسبی بین هزینه ای که انجام می دهند و بهره ای که عاید سرمایه گذاری می شود، وجود داشته باشد؛ به عبارتی ارتباط بین وسعتی که در اختیار مطالعه کننده و تعداد آنومالی هایی که در اختیار سرمایه گذار قرار می گیرد، ایجاد شود.
منبع:

1400/05/11
12:27:03
5.0 / 5
1265
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳