روحانی:

توسعه فناوری اطلاعات، شفافیت و عدالت اجتماعی را تقویت كرد

توسعه فناوری اطلاعات، شفافیت و عدالت اجتماعی را تقویت كرد

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری رییس جمهوری اظهار داشت: با توسعه فناوری اطلاعات سرعت ارائه خدمات افزایش پیدا کرد، شفافیت و عدالت اجتماعی تقویت و برای داده های اطلاعاتی، امنیت بوجود آمد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی طی سخنانی در آخرین جلسه شورای اجرائی فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم، با اشاره به برگزاری بیست و دو جلسه ی این شورا، اظهار نمود: با مصوبات این جلسه یکی از پایه های حرکت در راه توسعه فناوری اطلاعات بوجود آمد. اگر پایه های اصلی فضای مجازی را زیرساخت، شبکه و سپس آشنایی و همکاری مردم بدانیم، بطور قطع پایه چهارم، مقررات و شیوه نامه هایی است که حرکت در راه فناوری اطلاعات را در راه درست قرار می دهد.
روحانی اضافه کرد: در طول این زمان در جلسات شورای اجرائی فناوری اطلاعات در کنار شورای عالی فضای مجازی و همین طور جلسات دولت و مجلس و سایر جلسات مرتبط، تلاش شد تا این مسیر برای مردم هموار شود.
رییس جمهور با اشاره به اینکه در دولت های یازدهم و دوازدهم بیش از آنچه در دولت های قبل در حوزه فناوری اطلاعات سعی شده بود، اقدامات مستمری انجام شده است، اظهار داشت: بااینکه دراین زمینه ها بطور کامل اتفاق اندیشه، فکر و نظر وجود نداشت، اما در عین حال حرکت بزرگی را در کنار یکدیگر شروع کردیم و این مسیری است که همه کشورها و ملت ها ناچارند در آن گام بردارند.
وی با تاکید بر اینکه فضای مجازی، فضای سایبری، اقتصاد دیجیتال و انقلاب اطلاعات در دنیای امروز یک واقعیت است و نمی توان از آن فاصله گرفت، اشاره کرد: اگر می خواهیم در این راه با سرعت حرکت نماییم، بدون استفاده از فناوری اطلاعات امکان پذیر نیست و چنانچه این فناوری کنار گذاشته شود دریافت و ارائه خدمات از جانب دولت به سرعت امکان نخواهد داشت.
رییس جمهوری تصریح کرد: در دوران کرونا میلیونها خدمت بوسیله فضای مجازی در کوتاه ترین زمان به مردم ارائه شد و لازمه این کار فراهم بودن زیرساخت ها و امکانات لازم بود که در دولت یازدهم و دوازدهم با جدیت مورد توجه قرار داشت.
روحانی اظهار داشت: با توسعه فناوری اطلاعات، عدالت اجتماعی و نزدیکی بین شهر و روستا دراین زمینه برقرار شد به نحوی که امروز بیش از ۹۸ درصد مردم روستاها هم می توانند از خدمات ارائه شده در این فضا استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم با فساد و رانت هم مبارزه نماییم بازهم راه آن استفاده از فناوری اطلاعات و فضای مجازی است، اظهار داشت: با ایجاد شفافیت می توان در راه مبارزه با فساد گام برداشت و شفافیت بدون دسترسی به فناوری اطلاعات تقریباً ناممکن است.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه سلامت الکترونیک از بخش های مهمی بود که در بستر فناوری اطلاعات بوجود آمد، گفت: امروز سلامت مردم به صورتی در بستر فضای مجازی انجام می شود و مردم با کارت سلامت و بهداشت می توانند به آسانی امور خودرا انجام دهند و با بهره گیری از فضای مجازی می توانند خدمات سریع تر و دقیق تری دریافت نمایند.
روحانی اضافه کرد: با بهره گیری از فناوری اطلاعات می توان مواد اولیه، دارو، تجهیزات و حتی تخت های بیمارستانی و نیز نیروی انسانی متخصص موردنیاز را بموقع تامین کرد.
وی با اشاره به اینکه امروز در زمینه اشتغال صدها هزار شغل و میلیونها جوان مشغول به کار هستند، اظهار داشت: اینکه امروز تعداد شرکت های دانش بنیان نسبت به شروع دولت یازدهم بیش از صد برابر بالا رفته است همه در سایه بهره برداری از فناوری اطلاعات است و استفاده از این فضا می تواند بستری برای توسعه علم و دانش در سایر رشته ها هم باشد و دراین زمینه اقدامات بسیار خوبی در ۸ سال قبل شروع شده است.
رییس جمهوری اظهار نمود: امروز ارائه خدمات مجازی بوسیله دستگاه های دولتی به بالای ۷۰ درصد رسیده است و می توان سرعت این خدمات را افزایش داد و بر طبق گزارشی که در جلسه ارائه شد، سازمان تامین اجتماعی ۳۰ نوع خدمت را بوسیله فضای مجازی ارائه می دهد و ۷۰ میلیون جمعیت بدون اینکه نیاز باشد از خانه بیرون بروند، می توانند با تلفن همراه خدمات موردنیاز خودرا دریافت نمایند.
وی اشاره کرد: در موضوع کرونا با وجود همه مشکلات و غم ها، گرفتاری ها و فشارهایی که به مردم، کسب وکارها و مدافعان سلامت وارد شد، با بهره گیری از فناوری اطلاعات، اقدامات بسیار مثبت و ارزشمندی نیز انجام گرفت، به شکلی که بیش از ۲۰ میلیون خانوار توانستند بدون مراجعه حضوری وام بانکی دریافت نمایند و برای سهام عدالت و پرداخت اقساط آن و بهره مندی مردم از بورس، خدمات قابل توجهی بوسیله فضای مجازی ارائه شد.
روحانی افزود: بی شک می توان در آینده کاری کرد که همه خدمات مهم از مالیات تا عوارض شهرداری و دریافت مجوزهای مختلف از دستگاه های مختلف، بوسیله فضای مجازی با کمترین زمان و پایین ترین قیمت صورت گیرد و اساساً یکی از قواعد فضای مجازی دریافت سریع تر خدمات با قیمت ارزان و البته با اطمینان بیشتر است.
وی تاکید کرد: وزیران وزارت ارتباطات در دولت های یازدهم و دوازدهم همه توان خودرا به کار گرفتند تا زیرساخت ها و شبکه ملی اطلاعات را مهیا سازند و با اقدامات انجام شده برای داده ها در کشور امنیت ایجاد کنند، چونکه سرورهای آن در داخل کشور مستقر شد.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه اگر در دوره کرونا بستر مناسبی برای فضای مجازی وجود نداشت، دانش آموزان و دانشجویان بطور کامل از خدمات فرهنگی و آموزشی محروم می شدند، گفت: راه اندازی سامانه شاد توانست برای دانش آموزان و معلمین شادی آفرین باشد و از سویی عدالت آموزشی برقرار شد به نحوی که دانش آموز روستایی نیز می توانست از تدریس معلم خوب بهره مند شود.
روحانی با قدردانی از تلاش ها و خدمات بخش خصوصی و دولتی در توسعه فضای مجازی، اظهار داشت: با تلاش کارشناسان و متخصصان بخش خصوصی، سامانه های باارزشی در زمینه های مختلف در کشور به وجود آمد و بواسطه سامانه سلامت و سامانه تجارت خدمات بسیار بزرگی در ۸ سال قبل به مردم ارائه شد.
رییس جمهور اظهار داشت: مردم در طول این مدت با فکر و عملشان با اقدامات دولت در توسعه فضای مجازی همراهی و همکاری داشتند و بی شک اگر این همراهی ها نبود، نمی توانستیم این گشایش ها را در فضای مجازی ایجاد نماییم.
روحانی اشاره کرد: امروز این کار بزرگ در راه خود قرار گرفته است و تردید ندارم دولت های آینده همین مسیر را ادامه خواهند داد چونکه این خواست و نیاز مردم بوده و راه جایگزینی برای آن وجود ندارد.
منبع:

1400/05/04
09:21:19
5.0 / 5
1082
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
دوستان پی اچ پی و جی كوئری