مشاركت یونسكو در تكریم زنان دانشمند ایرانی

مشاركت یونسكو در تكریم زنان دانشمند ایرانی

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از رشد 35 درصدی دریافت آثار در چهارمین دوره جشنواره ملی زن و علم آگاهی داد و اظهار داشت: دو نفر از برگزیدگان جایزه میرزاخانی که دارای بیشترین امتیاز را کسب کردند، مورد تکریم مجموعه یونسکو قرار گرفتند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر غلامرضا غفاری در اختتامیه چهارمین جشنواره ملی زن و علم جایزه مریم میرزاخانی، با تاکید بر این که بی شک کسب اقتدار در گرو کارویژه های اثرگذار و خدمتی است که آدمیان در ساحت عمل دارند، اضافه کرد: جشنواره زن و علم می کوشد بامعرفی زنان صاحب دستاوردهای علمی و اجتماعی، ظرفیت ها و توانمندی ها و استعدادهای زنان را در زمینه های علمی، فرهنگی و اجتماعی که تقویت کننده امید و غرور ملی است در معرض دید جامعه قرار دهد.
وی افزود: این جایزه تلاش دارد تا اذهان جوانان را متوجه نمونه های موفق و شایسته کند که با تلاش و سختکوشی توانسته اند مراتب عالی را کسب و در منظومه دانش و فناوری جایگاه ممتازی کسب کنند.
غفاری شروع برگزاری نخستین دوره جشنواره را در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ عنوان و اظهار نمود: این دوره در کتابخانه ملی ایران توسط مشاور وزیر علوم در امور بانوان اجرائی شد و دوره های بعدی جشنواره نیز در قالب تفاهم نامه همکاری میان معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری و وزارت علوم، صورت تحقق به خود گرفت.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم افزود: بر این اساس تا به امروز که شاهد برگزاری آیین اختتامیه چهارمین جشنواره ملی زن و علم؛ جایزه مریم میرزاخانی هستیم، این معاونت و معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت زنان و خانواه ریاست جمهوری در کاری مشترک، جشنواره های دوم، سوم و چهارم زن و علم را در سالهای ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ در دانشگاه های تهران، شهید بهشتی و تربیت مدرس برگزار کرده است.
غفاری افزود: باتوجه به کوشش های وافری که صورت گرفت، این جشنواره با اقبال گسترده زنان صاحب نام مواجه گردید بطوریکه در هر دوره شاهد رشد اقبال به این جشنواره بوده ایم بدین جهت با همکاری نهادها، امتیاز علمی-پژوهشی این جشنواره ثبت شده است.
وی با اشاره به جزییات برگزاری چهارمین دوره جشنواره زن و علم، تصریح کرد: در ثبت نام اولیه این دوره ۹۸۲ نفر فرم را در سامانه جشنواره تکمیل کردند که بعد از بررسی و صحت سنجی اولیه، تعداد ۵۶۱ نفر وارد پروسه داوری شدند.
به گفته ی ایشان، در سومین دوره ۴۱۶ فرم تکمیل شد که نشان دهنده رشد ۳۵ درصدی در دوره چهارم بود.
معاون فرهنگی وزیر علوم افزود: بمنظور ارتقاء هر چه بیشتر مشارکت بخش نخبگانی جامعه زنان، مقرر شده است که آثار داوطلبان در ۳ رده سنی کمتر از ۴۰ سال، بین ۴۰ تا ۶۵ سال و بالاتر از ۶۵ سال مورد داوری و ارزیابی قرار گیرد.
وی با اعلان اینکه آثار ارسال شده در زمینه های "فنی و مهندسی"، "علوم انسانی"، "، ""علوم پایه"، "کشاورزی، دامپزشکی و محیط زیست"، "هنر و معماری" و "علوم پزشکی" مورد ارزیابی قرار گرفتند، اشاره کرد: این آثار توسط برگزیدگان برتر جشنواره بودند، مورد داوری قرار گرفتند علاوه بر آن به سبب اینکه این جشنواره به صفت اجتماعی و فرهنگی شناخته می شود در حوزه "کارآفرینی"، "محیط زیست" و دیگر موضوعات اجتماعی، فعالان این عرصه که خدمات شایان توجهی داشتند برگزیده شدند.
غفاری افزود: باتوجه به پیشکسوتی و سرآمدی که جامعه زنان در دوره های مختلف داشته است، در دو دوره اخیر این جشنواره، برخی از سرآمدان مورد تجلیل قرار گرفتند.
معاون وزیر علوم اظهار نمود: علاوه بر اینها در دو زمینه دیگر شاهد تلاش جدیدی هستیم که یک مورد آن که مربوط به جشنوراه سوم است، جایزه "پروانه فرزانه" در زمینه زیست پزشکی است.
وی مورد دوم را جایزه "یونسکو" دانست و اظهار داشت: دو نفر از برگزیدگان جایزه میرزاخانی که دارای بیشترین امتیاز را کسب کردند، مورد تکریم مجموعه یونسکو قرار گرفته است.
غفاری با تاکید بر این که همه شرکت کنندگان در این جشنواره واجد دستاوردهای علمی و فرهنگی قابل اعتنایی هستند، اضافه کرد: از میان این مجموعه صاحب خرد و اندیشه بعد از داوری نهایی در این دوره، ۱۳ تن برگزیده علمی، دو نفر شایسته تقدیر شناخته شدند و علاوه بر آن یک نفر جایزه پروانه فرزانه و ۴ نفر جایزه فعالان اجتماعی بعنوان سرآمد را دریافت نمودند.
به گفته ی ایشان، ۲ نفراز میان برگزیدگان جایزه یونسکو را دریافت نمودند.
وی افزود: جشنواره ملی زن و علم، با یاری وهمدلی صمیمانه جمع کثیری از فرهیختگان و استادانی که عهده دار داوری آثار به جشنواره بودند، دبیران گروه ‎های ۶ گانه علمی و معاونت علمی برگزار شده است و حضور معاون اول رئیس جمهوری در این جشنواره سبب دلگرمی زنان دانشمند خواهد شد.
منبع:

1400/04/19
18:42:24
5.0 / 5
1053
تگهای خبر: خدمات , شركت , فرم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲